ploter
11 lutego 2019

Kategoria:
Elektronika

Zasady działania ploterów graficznych
5 (100%) / 2 głosów

Zasady działania ploterów graficznych

Ploter graficzny jest urządzeniem peryferyjnym, podobnym do drukarki, ale mającym o wiele większe możliwości. Pracuje na stosunkowo dużych powierzchniach i wykorzystywany jest do druku – grafik, zdjęć czy prób kolorów, tzw. proofów. Sprawia to, że korzystają z niego wyspecjalizowane drukarnie, pracownie graficzne oraz przedsiębiorstwa architektoniczne. W artykule przybliżamy zasady jego działania, zastosowanie oraz właściwości.

Zastosowanie ploterów graficznych

Plotery graficzne są urządzeniami, umożliwiającymi produkcję fotografii wielkoformatowej w wysokiej rozdzielczości i spektrum barw, które dorównuje wzorcowi Adobe RGB. Można na nich drukować profesjonalne grafiki, fotografie, reprodukcje, druki muzealne, a także proofy cyfrowe, czyli wydruki, będące próbkami kolorów, służącymi drukarzowi do odpowiedniego ustawienia maszyny drukarskiej.

Obrazy odwzorowywane są na podstawie danych z programu komputerowego, a nośnikami mogą być m.in. papiery powlekane, papiery barytowe, papiery bez chloru i innych wybielaczy, a także canvas. Ten ostatni materiał zyskał w ostatnim czasie na popularności i oznacza specjalne płótno, wykorzystywane w wydrukach, w których stosuje się atramenty barwnikowe oraz pigmentowe. Druk pigmentowy jest najlepszą opcją dla prac artystycznych, ponieważ plotery, które oparte są o tusz pigmentowy, potrafią wykorzystać szeroką przestrzeń barw AdobeRGB, która przewyższa zarówno CMYK, jak i sRGB.

Głowica drukująca sercem każdego plotera

Najważniejszą częścią plotera graficznego jest głowica – element drukujący w technologii atramentowej Inkjet, który precyzyjnie nakłada tusz na podłoże metodą wystrzeliwania drobnych kropel wielkości kilku pikolitrów (jeden pikolitr = bilionowa część litra) przez umieszczone w nich dysze.

Głowica drukująca rozpyla krople tuszu na powierzchnię materiału na żądanie (w momencie, gdy jest to potrzebne) w szybkiej sekwencji za pośrednictwem kilku dysz. Objętość atramentu wyprowadzana jednym kanałem dyszy wynosi od 4 do 5 pikolitrów, co gwarantuje bardzo precyzyjny odcień wydruków. W każdym kanale znajdują się elementy termoczułe, które, pod wpływem impulsu elektrycznego, ogrzewają się do temperatury ok. 300°C i zmieniają swoją objętość, powodując wystrzał atramentu przez dysze.

Plotery graficzne Canon i ich właściwości

Warto zwrócić uwagę na plotery graficzne firmy Canon, które występują w dwóch seriach. Pierwsza, 8-kolorowa, jest przeznaczona do druku produkcyjnego, druga, 12-kolorowa, do druku Fine ART. Owe systemy druku są oparte o atramenty pigmentowe, co sprawia, że są niezwykle trwałe, oraz o jedną głowicę z zabezpieczeniem przez uderzeniem w materiał, co jest z kolei istotne podczas druku na materiałach o dużych gramaturach. Ponadto, tego rodzaju plotery osiągają bardzo szeroki gamut kolorystyczny, czyli ilość barw możliwych do wyświetlenia. Canon wprowadził również technologię atramentów Chroma Optimizer, która ułatwia osiągnięcie równomiernego połysku w przypadku drukowania na papierze błyszczącym. Tego typu atrament stosuje się na wydrukowanym obrazie, co sprawia, że sposób odbijania światła regulowany jest przez powierzchnię  – wyjaśnia sprzedawca z serwisu Ploteryskanery.pl, który oferuje m.in. różnego rodzaju plotery graficzne oraz plotery CAD/GIS.