Zalety alarmów bezprzewodowych
23 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Zalety alarmów bezprzewodowych
5 (100%) / 1 głosów

Zalety alarmów bezprzewodowych

Systemy alarmowe, zarówno w domach jak i firmach stały się już standardem. Dzięki nim nie tylko ochronimy naszą posesję przed włamywaczami, lecz również zostaniemy w porę ostrzeżeni na wypadek pożaru czy zalania. Szczególnym uznaniem klientów cieszą się w ostatnich latach alarmy bezprzewodowe. Jakie są ich zalety i co czyni je tak wyjątkowymi?

System alarmowy to zespół urządzeń, które służą do zabezpieczenia danego obiektu przed włamaniem lub pożarem. W jego skład wchodzi najczęściej centrala alarmowa wyposażona w układ sterujący, zasilacz oraz akumulator, klawiatura, czujniki ruchu i sygnalizatory. Większość takich systemów połączona jest stosownym okablowaniem prowadzonym pod tynkiem lub listwach czy rurkach kablowych , jednak coraz częściej decydujemy się na alarmy bezprzewodowe. Sprawdzają się głównie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania okablowania lub jego instalacja rażąco narusza estetykę pomieszczeń, a więc w pomieszczeniach o drewnianej konstrukcji lub budynkach zabytkowych, a także w sytuacjach, gdy nie chcemy kuć ścian w wykończonym domu i ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów i niszczyć wyposażenia. Technika ich działania jest dość prosta; zasilane są bateriami lub akumulatorem który wystarczy na kilka lat pracy, a komunikują się dzięki falom radiowym w kodowanej transmisji cyfrowej.  Co przemawia za właśnie takim rozwiązaniem?

Mobilność

Pod tym hasłem kryje się cały szereg zalet alarmów bezprzewodowych. Będzie to zatem przede wszystkim możliwość zainstalowania ich w dowolnym miejscu budynku jak i w  otwartym terenie oraz łatwość montażu, który jest czysty i nieinwazyjny. Możemy go przeprowadzić w dowolnym momencie zaawansowania inwestycji – czasowo podczas budowy chroniąc składowane materiały – czy w nowym, świeżo malowanym domu, gdyż nie wymaga żadnych prac około budowlanych, co minimalizuje też koszt montażu.

W parze z łatwością montażu, idzie łatwość jego usunięcia, co sprawia, że nadaje się on również do używania krótkookresowego, w wynajmowanych pomieszczeniach czy całych budynkach używanych  sezonowo.

Przestrzenność i skalowalność

Dzięki bezprzewodowym systemom alarmowym, zabezpieczenie kilku budynków na jednej posesji nie stanowi już problemu. Możemy to zrobić bez uciążliwej konieczności łączenia ich kablami. Wystarczy, że w budynku głównym będzie działała bazowa centrala systemu alarmowego; z łatwością możemy dodać kolejne podsystemy na budynkach sąsiednich. Wiele firm, mających w swojej ofercie systemy alarmowe, jak na przykład firma SPG24, proponuje swoim klientom szereg gotowych wartych uwagi rozwiązań, w zakresie alarmów bezprzewodowych.

Łatwa rozbudowa

Kolejną zaletą omawianego typu alarmu, która czyni go tak popularnym, jest łatwość jego rozbudowy o kolejne czujki, takie jak czujki gazu, ruchu, dymu czy czadu lub pilotów napadowych w miarę wzrastających potrzeb. Rozbudowa taka nie wymaga stosowania dodatkowych modułów komunikacyjnych czy wprowadzania skomplikowanych zmian w codziennym użytkowaniu.

Warto zatem rozważyć inwestycję w alarm bezprzewodowy – gwarancję naszego bezpieczeństwa.