9 maja 2019

Kategoria:
Elektronika

Wymiana szybki czy kupno nowego telefonu – co wybrać?
5 (100%) / 1 głosów

Wymiana szybki czy kupno nowego telefonu – co wybrać?

Wyświetlasz to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najdelikatniejszych części każdego smartfonu. Nie trzeba wiele, żeby szybka wyświetlacza pękła i pokryła się charakterystyczną „pajęczynką” – wystarczy, że telefon wypadnie nam z ręki i uderzy o twarde podłoże lub krawędź. Co zrobić z taką awarią? Czy udać się do serwisu i wymienić szybkę, czy może kupić nowy telefon?

Wymiana szybki – ile to kosztuje?

Pęknięta szybka to jedna z tych usterek, które wiele osób decyduje się nie usuwać. Dlaczego? Mimo, że nie wygląda ona zbyt estetycznie, a sama obsługa takiego wyświetlacza nie jest najbardziej komfortowa (szczególnie, jeśli używamy urządzenia np. do oglądania filmów bądź czytania), to pęknięta szyba nie będzie miała większego wpływu na pracę urządzenia. Skoro jednak już decydujemy się na wymianę szybki, warto wiedzieć, ile taka usługa kosztuje. W dużej mierze zależy to od modelu smartfona – w przypadku nowszych modeli wymiana wyniesie nas więcej, niż w przypadku telefonów starszych generacji. Zwykle jednak koszt mieści się w zakresie 200 – 400 złotych.

Za co płacimy?

Należy wiedzieć, że większość kosztu wymiany to usługa – sama szybka do telefonu kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych i możemy ją kupić samodzielnie. Dlaczego więc warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu?

Wymiana szybki wymaga dużego doświadczenia, znajomości urządzenia i profesjonalnego wyposażenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy MacForce – Samodzielne, niefachowe wymienianie uszkodzonej szybki może prowadzić do poważniejszego uszkodzenia wyświetlacza i kolejnych wysokich kosztów naprawy. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim właściciele telefonów nowych, znajdujących się jeszcze na gwarancji, oznaczać to bowiem będzie jej utratę.

Wymiana czy nowy telefon?

Jak widać, wymiana szybki to dość poważna naprawa. Kiedy opłaca się za nią zapłacić, a kiedy lepiej jest kupić nowy telefon. Bez wątpienia wymiana nie jest opłacalna, kiedy posiadamy telefon kilkuletni i dość mocno wyeksploatowany – za naprawę zapłacimy więcej, niż wynosi wartość rynkowa całego urządzenia. W takiej sytuacji dużo bardziej opłacalne będzie kupienie nowego telefonu.

Jak zabezpieczać szybkę?

Jeśli chcemy uniknąć kosztów naprawy telefonu, warto zawczasu zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Jak możemy to zrobić? Dobrym rozwiązaniem są specjalne folie lub cienkie hartowane szkło. To drugie rozwiązanie jest droższe, jednak zdecydowanie bardziej skutecznie i wygodniejsze. Alternatywnie możemy również zainwestować również w różnego rodzaju etui lub pokrowce.