4 czerwca 2019

Kategoria:
Elektronika

W jaki sposób działa turbosprężarka?
5 (100%) / 2 głosów

W jaki sposób działa turbosprężarka?

Turbosprężarka jest urządzeniem, które ma wspomagać pracę silnika i, jak sugeruje sama nazwa, dodawać mu mocy. Tego typu rozwiązania stosowane są coraz częściej. Jednak jak dokładnie działa turbosprężarka, z czego jest zbudowana i przede wszystkim – czy może być zastosowana do każdego rodzaju silnika? To najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi w sieci poszukują kierowcy.

Turbosprężarka – jak jest zbudowana?

Turbosprężarka składa się z dwóch bardzo ważnych elementów. Są nimi turbina oraz sprężarka – co może wynikać z samej nazwy tego urządzenia. Oprócz tego występuje w nim wiele innych, mniejszych elementów – są to między innymi różnego rodzaju pierścienie o działaniu uszczelniającym i łożyska.

Na jakiej zasadzie działa turbosprężarka?

Działanie turbosprężarki jest bardzo proste. Jest ona napędzana przez gazy z silnika, które dostarczone są do turbiny, następnie do sprężarki – a ta dzięki temu przekazuje do cylindra powietrze. Jak podkreśla specjalista z firmy Inter-Turbo:

To właśnie wtłaczane powietrze odgrywa tutaj kluczową rolę. Znajduje się w nim tlen, który działa na spalanie zdecydowanie większej ilości paliwa – na tej samej powierzchni co dotychczas. To napędza silnik i dodaje mu mocy.

Kto najczęściej decyduje się na montaż turbosprężarek?

Turbosprężarki są bardzo popularnymi urządzeniami, zwłaszcza wśród kierowców samochodów sportowych. Dzięki ich zastosowaniu można w bardzo łatwy sposób zwiększyć moc silnika, a tym samym rozszerzyć zasięg górnych prędkości – bez zmian w wadze samochodu. Dla pojazdów sportowych ma to ogromne znaczenie. Czy turbosprężarki stosowane są zatem wyłącznie w samochodach wyścigowych? Okazuje się, że nie.
W ostatnich latach są one chętnie wybierane także przez kierowców zwykłych samochodów osobowych. W tym przypadku jednak cel jest zupełnie odwrotny. Dzięki zastosowaniu turbosprężarki możliwe jest ograniczenie zużycia paliwa.

Na co zwrócić uwagę w przypadku silników wyposażonych w turbosprężarki?

Silniki, które zostały wyposażone w turbosprężarkę, wymagają znacznie większej ochrony niż standardowe modele. Odpowiednia pielęgnacja jest w tym przypadku bardzo ważna. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na:

  • stosowanie odpowiednich i dobrych jakościowo środków tj. smarów, które ochronią silnik przed wysokimi temperaturami spowodowanymi pracą turbosprężarki,
  • regularną kontrolę i wymianę filtrów (głównie filtra powietrza), a także oleju silnikowego,
  • rozgrzanie silnika przed wyruszeniem w trasę.

Odpowiednie postępowanie z silnikami, w których zastosowano turbosprężarkę, może ochronić ją przed uszkodzeniami. Nie są to skomplikowane kwestie, przez co każdy może sobie z nimi poradzić. Warto zaznaczyć, że koszt jej naprawy w przypadku awarii wynosi od kilkuset do nawet 1500 złotych. Natomiast wymiana wiąże się z kosztami rzędu kilku tysięcy. Regularna kontrola może ochronić kierowcę przed tak dużymi wydatkami.