urzadzenia-spawalnicze
21 czerwca 2018

Kategoria:
Elektronika

Urządzenia spawalnicze. Przegląd rozwiązań
5 (100%) / 2 głosów

Urządzenia spawalnicze. Przegląd rozwiązań

Urządzenia spawalnicze mogą przybierać wiele ciekawych form. Wybór konkretnego typu spawarki zależy od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju prac, jakie będzie nam dane wykonywać. W poniższym artykule prezentujemy najpopularniejsze typy sprzętów do spawania wraz z ogólnym opisem ich zastosowań. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Do powszechnie stosowanych urządzeń spawalniczych zaliczamy:

Spawarki gazowe

Spawarki gazowe to jeden z najdłużej stosowanych, a przy tym najbardziej sprawdzonych typów urządzeń spawalniczych. Umożliwiają one dokładne i szczelne spawanie przy pomocy gazu spawalniczego, przetrzymywanego w specjalnych butlach. Taka konstrukcja spawarki ma jednak istotne ograniczenia. Aby uruchomić sprzęt, do palnika należy podłączyć dwie butle z gazem, mające ponad 100 cm wysokości. Jest to rozwiązanie niezbyt poręczne i nie w pełni bezpieczne, z uwagi na kontakt z łatwopalnym gazem. Większą mobilność gwarantują spawarki gazowe w formie zestawów do lutowania twardego, w przypadku których gaz palny spala się w obecności tlenu, dając płomień o wysokiej temperaturze. Rozwiązanie to sprawdza się przy lutowaniu twardym i topnikiem srebrnym oraz przy lutowaniu aluminium.

Spawarki elektryczne

Obecnie najpopularniejszy typ spawarek. Szczególnym powodzeniem cieszą się spawarki transformatorowe, spawające elektrodami otulonymi, tzw. MMA. Na niekorzyść spawarek tego typu przemawia niestety ich dość duża waga. Producenci starają się zniwelować tę niedogodność, oferując spawarki transformatorowe o niewielkich gabarytach, co w efekcie przekłada się na ich mniejszą moc (umożliwia obsługę elektrod do 2,5 mm²). Spawarki tego typu nie nadają się też raczej do spawania cienkich blach i większych elementów. Spawanie żeliwa jest niemożliwe. Stabilność pracy spawarek jest ściśle uzależniona od temperatury – im więcej stopni Celsjusza, tym praca staje się uciążliwsza. Z tego względu spawarki elektryczne sprawdzają się głównie przy sporadycznych, doraźnie prowadzonych pracach.

Spawarka inwertorowa

Inwertorowe (inwerterowe) urządzenia spawające w technologii MMA – podręczne i bardzo wszechstronne. Pozwalają na spawanie elektrodami do 4 mm². Elektroda nie klei się do spawanej powierzchni, a sprzęt zdaje egzamin przy pracach warsztatowych. Może być używany przez amatorów, jak i profesjonalistów. Elektroniczne sterowanie prądem umożliwia spawanie najmniejszymi elektrodami. Istnieje też możliwość spawania elektrodami do żeliwa. Dzięki dodatkowemu osprzętowi, spawarka inwertorowa nadaję się do spawania aluminium (TIG). Niestety, brak napięcia wysokiej częstotliwości wyklucza spawanie skomplikowanych połączeń aluminiowych, a także innych metali szlachetnych.

Migomaty (spawarki w technologii MIG)

Popularne migomaty to urządzenia spawające w technologii MIG. W jaki sposób działają?

Przeważnie migomaty są wykorzystywane w charakterze profesjonalnych narzędzi warsztatowych. Doskonale nadają się do spawania niewielkich elementów oraz spawania punktowego. Często sięga się po nie przy renowacji urządzeń mechanicznych oraz pracy przy samochodach. Wzorowo spawają blachy. Z uwagi na stosowanie osłony gazowej, wymagają butli z gazem obojętnym. To odbija się na masie urządzenia (sięga ona kilkunastu kilogramów), a w konsekwencji także na jego mobilności – objaśnia ekspert firmy NORTECH, renomowanego dystrybutora nowoczesnych urządzeń oraz akcesoriów spawalniczych.

Urządzenia do spawania TIG

Urządzenia spawające w technologii TIG nadają się do spawania praktycznie każdego typu metalu. Często okazują się bezkonkurencyjne przy spawaniu aluminium. Wiele spawarek TIG nadaje się również do spawania w technologii MMA. Tak jak w przypadku migomatów, i tu potrzebna jest butla gazowa (z wyłączeniem spawania MMA). Spawarki TIG z reguły są nieco droższe, jednak w zamian gwarantują najwyższą jakość pracy z wieloma materiałami. Więcej informacji o urządzeniach spawających można uzyskać, przeglądając ofertę przedsiębiorstw dystrybuujących tego typu produkty. Pomocna może się okazać np. strona firmy NORTECH.