Testery momentu obrotowego
8 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Testery momentu obrotowego
5 (100%) / 1 głosów

Testery momentu obrotowego

Testery momentu obrotowego należą do jednej z najważniejszych grup urządzeń diagnostycznych, wykorzystywanych w ocenie funkcjonowania różnego typu narzędzi pneumatycznych, hydraulicznych, ręcznych czy elektrycznych. Większość testerów obecnie może być zasilana zarówno z sieci, jak i z wykorzystaniem akumulatorów, co pozwala stosować je m.in. w laboratoriach, warsztatach albo przy liniach produkcyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach?
Na wstępie warto zaznaczyć, że poszczególne typy testerów różnią się między sobą chociażby przeznaczeniem. Niektóre bowiem doskonale sprawdzą się w przypadku np. narzędzi elektrycznych, impulsowych i ręcznych, ale do testowania tych pneumatycznych, udarowych lub hydraulicznych potrzebny już okaże się inny model.

Najprostsze urządzenia

Do takich właśnie testerów należą m.in. te z linii TT-QC, oferowane i serwisowane choćby przez specjalizującą się w automatyce przemysłowej firmę Kontech. Są to proste, stacjonarne mierniki o stosunkowo niewielkich, poręcznych rozmiarach i solidnej obudowie. Mogą służyć do testowania zarówno narzędzi wytwarzanych, jak i tych wykorzystywanych do pracy.
Moment obrotowy da się nimi mierzyć niezależnie od kierunku, tj. zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz odwrotnie. Ruchomy wyświetlacz pozwala na dokonywanie pomiarów w pozycji pionowej i poziomej, a wyniki – bieżący albo najwyższy, względnie bądź bezwzględnie – mogą być wyświetlane w jednostkach takich jak oz-in., lb-in., lb-ft., kgf-m., kgf-cm., gf-cm, N-m czy cN-m, jak również – opcjonalnie – przesyłane do drukarki lub komputera celem przeprowadzenia dalszych analiz.
Osobną kategoria są testery momentu obrotowego dla nakrętek Należą do nich m.in. cyfrowe mierniki CAP-TT03, lub CAP-TNP z równym powodzeniem umożliwiające testy przy zakręcaniu i odkręcaniu, zapamiętujące skrajne wyniki, co jest szczególne przydatne przy wyznaczaniu momentu zerwania zabezpieczenia na nakrętce. Urządzenia te dysponują też funkcją zadania punktów granicznych do testów typu FAIL/PASS oraz opcją porównania wyników.

Poręczne i wysoce praktyczne

Sygnał dźwiękowy lub zapalenie się czerwonej lampki LED w przypadku, gdy pomiar nie zmieści się w zaprogramowanych limitach, są charakterystyczne także dla działających na zasadzie wkrętaka testerach momentu obrotowego DID-4. Pozwalają one wskazać w procesie produkcji na elementy dokręcane zbyt mocno lub zbyt słabo, a tym samym obniżyć koszty ewentualnych reklamacji i napraw w przyszłości. Znajdują ponadto zastosowanie np. w montażu sprzętu AGD czy urządzeń elektronicznych.