20 lipca 2017

Kategoria:
Elektronika

W jaki sposób wybrać kolumny głośnikowe?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób wybrać kolumny głośnikowe?

Zakup nowych kolumn głośnikowych to inwestycja na lata, toteż podjęcie ostatecznej decyzji warto poprzedzić solidnymi przygotowaniami. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kolumny i czy sięgnięcie po sprzęt cenionego producenta da nam gwarancję ich dobrej jakości? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Niestety, nie istnieje jeden idealny model kolumn głośnikowych, który sprawdziłby się w każdym pomieszczeniu i spełnił wymagania każdego audiofila – mówi ekspert z firmy Audio Świat.

Wybór odpowiednich kolumn każdorazowo musi być dopasowany do indywidualnych oczekiwań użytkownika oraz warunków, w jakich sprzęt będzie pracował.

Poszukiwanie  najlepszych rozwiązań warto zacząć od zadania sobie kilku podstawowych pytań. Szukasz kolumn podłogowych, mniejszych kolumn na stojakach, a może jeszcze mniejszego sprzętu, który postawisz na półce lub zamocujesz  do ściany? Jak duży jest pokój, w którym ustawisz sprzęt audio? Im większa przestrzeń, tym większych głośników potrzebujesz.

Odsłuch kolumn głośnikowych

Kiedy wiesz już mniej więcej, czego spodziewasz się po swoich nowych głośnikach, czas sprawdzić doświadczalnie, jakie możliwości oferuje ci branża audio. Mówiąc wprost, teraz dobrze byłoby iść do sklepu i przedstawić swoje oczekiwania specjaliście, który wskaże ci kilka najlepszych jego zdaniem modeli i umożliwi odsłuch poszczególnych kolumn.

W dobrych salonach audio będziesz mógł spokojnie wypróbować interesujący cię sprzęt w osobnym, przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Pamiętaj więc, by na zakupy wziąć ze sobą ulubioną płytę CD lub pendrive z własną muzyką. Porównaj brzmienie tych samych utworów, odtwarzanych z różnego sprzętu.

Dane techniczne kolumn głośnikowych

Jeśli chcesz skrócić czas, jaki będziesz musiał poświęcić na odsłuch, zapoznaj się najpierw z danymi technicznymi poszczególnych modeli.

Ważna jest efektywność kolumn, wyrażana w decybelach; im wyższa efektywność, tym lepiej. Jeżeli zależy ci na głębokim brzmieniu basów, zwróć uwagę na dolną granicę pasma przenoszenia (im niższa, tym lepiej; bardzo dobrej jakości dźwięk uzyskasz już z głośników 40Hz). Taka wstępna orientacja pozwoli ci od razu wykluczyć kolumny, o których z góry wiesz, że nie spełnią twoich oczekiwań.

Najważniejsze kryteria, jakimi powinieneś kierować się przy wyborze kolumn głośnikowych to ich brzmienie, marka i specyfikacja techniczna, długość gwarancji producenta oraz jakość wykończeń. Jak widać, podjęcie decyzji przy zakupie sprzętu audio jest złożonym procesem, dlatego warto dać sobie czas do namysłu.

Pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem przy podjęciu decyzji o zakupie są twoje wrażenia z odsłuchu i przede wszystkim przy tej czynności nie powinieneś się spieszyć – w dobrym salonie audio nikt nie będzie cię poganiał.