11 grudnia 2018

Kategoria:
Elektronika

Rodzaje akumulatorów samochodowych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Akumulator samochodowy jest elementem, bez którego nie można się obejść. Samochód z rozładowanym lub uszkodzonym akumulatorem po prostu nie odpali. Ponieważ zapotrzebowanie na prąd jest różne w różnych typach pojazdów, wyróżnia się kilka rodzajów akumulatorów. Inny sprawdzi się w kamperze, inny w małej osobówce, a jeszcze inny w nowoczesnej limuzynie pełnej elektroniki.

Akumulator z płynnym elektrolitem

Najczęściej stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe, które generują prąd dzięki płytkom zanurzonym w elektrolicie. Płytki są wykonane ze stopów ołowiu i naelektryzowane – jedna dodatnio, a druga ujemnie. Kąpiel elektrolityczną stanowi natomiast 37-procentowy wodny roztwór kwasu siarkowego. Ta technologia pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i od tamtego czasu nie zmieniła się w znaczący sposób.

Skuteczność akumulatorów z płynnym elektrolitów w dostarczaniu prądu rozruchowego jest uzależniona od pojemności oraz ilości płynu. Ponieważ w typowym akumulatorze starszej konstrukcji elektrolitu stopniowo ubywa pod wpływem parowania, jeżeli zdecydujesz się na taki akumulator, musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu poziomu elektrolitu. Ten typ akumulatora cieszy się popularnością z uwagi na niską cenę i dużą trwałość. Dostępne są także akumulatory całkowicie szczelne, w których nie dochodzi do parowania, więc nie trzeba uzupełniać ilości kwasu.

Akumulator żelowy

Na początku należy zaznaczyć, że akumulator żelowy nie nadaje się do dostarczania prądu rozruchowego! Nie ma on dostatecznej mocy. Nadaje się natomiast do długotrwałego zaopatrywania pojazdu w prąd, co sprawdza się np. w kamperach. Niemniej akumulator żelowy sprawdza się raczej jako dodatkowa bateria. Dzięki żelowej postaci elektrolitu jest odporny na duże przechylenia i wstrząsy. Nie trzeba też uzupełniać jego poziomu. Do wad należy zaliczyć złą reakcję na niskie temperatury.

Akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery)

Są to akumulatory działające na takiej samej zasadzie jak tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe, z tą różnicą, że dzięki większemu zbiornikowi i dwustronnym separatorom wykonanym z mikrowłókien są znacznie bardziej wytrzymałe i wydajne.

Przeznaczone są do samochodów, w których pobór energii elektrycznej jest duży z powodu licznych urządzeń odbiorczych. Nadają się m.in. do aut wyposażonych w system start-stop. W porównaniu do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych pozwalają na dwa razy więcej rozruchów silnika. W parze z wysoką wydajnością idzie też wysoka cena.

Zastanawiasz się, jaki akumulator najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie? Warto zajrzeć do zaleceń producenta, ale jeszcze lepszym sposobem jest skorzystanie z fachowego doradztwa. Możesz na nie liczyć BATCAR – sklepie online, w którym znajdziesz szeroki wybór akumulatorów do każdego typu pojazdu.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41