1 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Okulary 3D. Sprzęt przyszłości?
5 (100%) / 1 głosów

Okulary 3D. Sprzęt przyszłości?

 Jeszcze do niedawna okulary do wirtualnej rzeczywistości postrzegane były jako technologia odległej przyszłości. Obecnie widzimy wyraźnie, że teraźniejszość dogoniła przyszłość – technologia VR staje się coraz powszechniejsza. Jakie są jej możliwe zastosowania i czy warto w nią inwestować?

Okno na świat rozrywki

Nie ulega wątpliwości, że większości z nas wspomnienie o wirtualnej rzeczywistości przywodzi na myśl przede wszystkim rozrywkę – gry wideo oraz filmy. Z roku na rok deweloperzy z branży gamingowej tworzą coraz bardziej zaawansowane tytuły – niegdyś były to proste symulacje, pozwalające przenieść się do trójwymiarowego, wirtualnego świata, w którym występowaliśmy przede wszystkim w roli obserwatora. Obecnie gry wykorzystujące technologię VR dają nam coraz większą swobodę działania i wrażenie autentycznego uczestnictwa w wydarzeniach. Znacząco podnosi to jakość rozgrywki i sprawia, że od danej gry trudno się oderwać. Podobnie wygląda sytuacja w branży filmowej i video. Najpopularniejszy na świecie serwis z filmami użytkowników, czyli YouTube umożliwia oglądanie filmów nagrywanych przy pomocy kamer 360o – wystarczy telefon komórkowy z wbudowanym żyroskopem oraz specjalne okulary, byśmy mogli swobodnie rozglądać się po „planie” filmu.

Praktyczne zastosowanie VR

Mimo, że okulary 3D, umożliwiające pełniejsze odczuwanie wirtualnej rzeczywistości, wykorzystywane są przez nas głównie w celach rozrywkowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości stały się ona dla nas zwykłym środkiem komunikacji czy narzędziem pracy dla wielu fachowców. Już teraz możliwie jest nagrywanie obrazu przy pomocy kamer 360o i strumieniowanie go na żywo

– Powszechne wykorzystanie tej technologii umożliwiłoby nam rozmawianie twarzą w twarz z ludźmi oddalonymi od nas o setki kilometrów za pośrednictwem łączy internetowych – mówi przedstawiciel firmy EuronicTaka komunikacja była najbardziej zbliżona do zwykłej rozmowy, ponieważ nasze pole widzenia nie ograniczałoby się tylko do ramy ekranu komputera.

Z drugiej strony wirtualna rzeczywistość może znaleźć zastosowanie w zawodach związanych z projektowaniem, np. architektów – pozwalałaby ona na oglądanie wirtualnych obiektów tak, jakby były prawdziwymi, trójwymiarowymi obiektami.

Czy to się opłaca?

Powyżej wymieniliśmy plusy i możliwe zastosowania technologii 3D w codziennymi życiu. Czy warto zainwestować we własne okulary, by cieszyć się nową jakością gier i filmów? Zdecydowanie tak, szczególnie, że współcześnie sprzęty tego typu są relatywnie tanie. Czasy, kiedy okulary wirtualnej rzeczywistości były towarem luksusowym, mamy już dawno za sobą – obecnie sprzęt w rozsądnej jakości nabędziemy nawet za kilkadziesiąt złotych. Na rynku dostępne są nawet tanie, kartonowe okulary, przeznaczone do umieszczenia w nich telefonu komórkowego.