system-grzewczy
10 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega zdalne sterowanie systemami grzewczymi?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega zdalne sterowanie systemami grzewczymi?

Wysokość temperatury ogrzewania pomieszczeń to jeden z głównych czynników, wpływających na komfort ich użytkowników – nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie intensywność ogrzewania można było regulować wyłączenie poprzez dozowanie paliwa stałego do urządzenie grzewczego i jego ręczną obsługę. Obecna technologia dostarcza nam dużo bardziej precyzyjnych, elektronicznych narzędzi do sterowania systemem grzewczym budynku.

Zdalne sterowanie systemem grzewczym – charakterystyka

System zdalnego sterowania ogrzewaniem to jeden z elementów wchodzących w skład tzw. inteligentnego domu – instalacji pozwalającej wygodnie i precyzyjnie operować urządzeniami znajdującymi w się w obrębie budynku, między innymi wentylacją mechaniczną, klimatyzacją, elektrycznymi roletami. Głównym urządzeniem systemu jest centralna jednostka sterująca, która połączona jest w sposób bezprzewodowy z termostatami w poszczególnych pomieszczeniach oraz stacjami pokojowymi.

Takie połączenie sprawia, że system jest w stanie odczytywać warunki panujące w każdym z pomieszczeń i dostosowywać do nich pracę układu grzewczego – wyjaśnia specjalista firmy Termoelektryka – Domownicy bądź użytkownicy mają oczywiści kontrolę nad temperaturą, mogą ją zwiększać bądź zmniejszać w każdym pomieszczeniu manualnie bądź wprowadzać różnego rodzaju programy.

Programowanie sterowania ogrzewaniem

Wspomniane wyżej programy to jedna z najważniejszych funkcjonalności całego systemu zdalnego sterowania. Przykładowo dzięki nim możemy ustawić system tak, by w konkretnych godzinach i dniach tygodnia temperatura ogrzewania była niższa, niż standardowo. Wyobraźmy sobie, że w ciągu tygodnia wszyscy domownicy są poza domem, ponieważ pracują lub chodzą do szkoły – w tym czasie nie ma powodu, aby urządzenia grzewcze pracowały ze swoją zwykłą wydajnością. Temperaturę można obniżyć i w ten sposób znacznie zmniejszyć koszty paliwa (wyłączanie ogrzewania może być zbyt drastycznym rozwiązaniem – podniesienie temperatury zajmie wtedy dużo więcej czasu). Dzięki systemowi zdalnego sterowania nie musimy pamiętać o ręcznym ustawianiu temperatury pieca – urządzenie zrobi to za nas.

Inne zalety systemu zdalnego sterowania ogrzewaniem

System zdalnego sterowania generuje oszczędności nie tylko wtedy, gdy nie ma nas w domu. Dzięki niemu możemy bardzo precyzyjnie określić pożądaną temperaturę – system będzie sterował urządzeniami grzewczymi tak, by ją uzyskać, nie musimy robić tego ręcznie ryzykując, że dom będzie albo niedogrzany lub że zużyjemy więcej energii, niż potrzeba. Ponadto system pozwala indywidualnie sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu bez potrzeby jego opuszczania, co jest wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich domowników.