14 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega i do czego służy sterowanie radiowe?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega i do czego służy sterowanie radiowe?

 W czasach szybkiego rozwoju technologicznego, oczekujemy wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań. Poszukujemy automatyki w wielu dziedzinach naszego życia, zarówno w domu, jak i w przemyśle. Obecnie wiele urządzeń jest sterowanych radiowo. Dlaczego? Zdalna obsługa daje większą swobodę ruchów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka występowania wypadków przy pracy poprzez bezpieczniejsze kontrolowanie operacji oraz poprawę ergonomii działań.

 Sterowanie radiowe – podstawowe informacje

Sterowanie radiowe w przemyśle, w tym sterowanie Tele-Radio, ma wiele wspólnego ze sterowaniem radiowym, takim jak wszelkiego rodzaju piloty do drzwi garażowych, bram czy rolet, piloty do naszych telewizorów czy też zdalnie sterowane zabawki, które wykorzystujemy w życiu codziennym.  Zasadniczo działają one w ten sam sposób. Nadajnik radiowy wysyła fale. Moduł radiowy w odbiorniku po ich przyjęciu interpretuje je i zamienia na polecenie, na przykład obniża hak suwnicy, otwiera bramę lub włącza lampę.

Urządzenia mogą odbierać fale w paśmie od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy MHz, zależnie od tego, na jakiej częstotliwości pracują nadajnik i odbiornik. Na terenie naszego kraju określaniem częstotliwości, które mogą być wykorzystywane w zdalnym sterowaniu, określa UKE, czyli Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 Jak zatem sterownie radiowe działa?

Po naciśnięciu przycisku na nadajniku suwnica zaczyna pracować – ale dlaczego? Co sprawia, że suwnica zaczyna się poruszać?

Gdy nadajnik wyśle sygnał radiowy, odbiornik weryfikuje, czy jest to sygnał wysłany do niego, czy jest to właściwa częstotliwość i czy ewentualne kody pasują do siebie. Po zakończeniu uwierzytelniania odbiornik wysyła instrukcję do przekaźnika, który jest aktywowany. Kiedy przekaźnik jest aktywowany, prąd przepływa przez przekaźnik i dalej przez przewód, w naszym przypadku, do jednego z silników kierunkowych suwnicy. Silnik uruchamia się i przesuwa suwnicę tak długo, jak długo trzymamy przycisk. Po zwolnieniu przycisku przekaźnik otwiera się, a prąd przestaje przez niego przepływać.

W odbiorniku zazwyczaj znajduje się od kilku do kilkunastu przekaźników. Im urządzenie jest bardziej skompilowane i im więcej obszarów chcemy kontrolować, tym więcej przekaźników wymaganych jest do sterowania wszystkimi kierunkami. W przypadku najprostszej suwnicy potrzebujemy minimum 8 przekaźników. Dla porównania w odbiorniku, który otwiera bramę, najczęściej wystarczają tylko 2 przekaźniki.

 Czy sterowanie radiowe jest bezpieczne?

Jednym z wyzwań związanych ze sterowaniem radiowym jest to, że duża liczba fal radiowych przemieszcza się w powietrzu w tym samym czasie. Przykładowo mogą to być fale radiowe z telefonów komórkowych, sieci WiFi lub telefonów bezprzewodowych. Rozwiązaniem tego problemu jest transmisja na różnych częstotliwościach, często nazywanych kanałami. Czasami można zaobserwować, że częstotliwość nadawania nadajnika wynosi np. 433 MHz. W rzeczywistości, aby zminimalizować zakłócenia ze strony innych sterowników radiowych w tym samym paśmie częstotliwości, nadajnik może nadawać na częstotliwości np. 433,255 MHz.

Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transmisji, można ją również zakodować.

Ponieważ powietrze jest pełne fal radiowych pochodzących z różnych źródeł, czasami mogą pojawić się zakłócenia, które powodują obniżenie jakości sygnału użytego w łączności radiowej.

Obecnie najbardziej uciążliwymi zakłóceniami radiowymi są te powodowane przez inne urządzenia elektryczne. Może to wynikać z kilku powodów, na przykład dwa nadajniki przesyłają sygnały o tej samej długości fali. Dopóki odbiornik nasłuchuje określonych kodów ukrytych w falach radiowych, problem ten nie wystąpi. Problem może powstać, jeśli konkurencyjna fala radiowa jest emitowana z większą mocą. W przypadku zabawek lub pilotów do telewizorów potencjalne zakłócenie sygnału nie ma zazwyczaj poważnych konsekwencji. Jednak w zastosowaniu przemysłowym, gdzie kontrolowane procesy są potencjalnie niebezpieczne, np. urządzenia często podnoszą bardzo duże obciążenia, zakłócenie poprawności działania zestawu sterowania radiowego może mieć poważne implikacje.

Dlatego niezmiernie ważne jest, aby stosowane systemy radiowe były bezpieczne i niezawodne. Dostarczane przez firmę Elwiko ze Szczecina systemy sterowania radiowego Tele Radio mogą być stosowane niemal w każdym urządzeniu, ponad to mogą być łączone w tandemy oraz przystosowane do każdego środowiska, przy jednoczesnym spełnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. – mówi pracownik firmy Elwiko. – Tele Radio AB ze szczególną uwagą podchodzi do kwestii jakości i bezpieczeństwa działania swoich produktów. Wszystkie nadajniki mają klasę szczelności min. IP 65 oraz są przystosowane do pracy w temperaturach od -20 do +55 º C. Każdy z produktów posiada znak CE oraz został przetestowany pod kątem zgodności z odpowiednimi normami i dyrektywami. Tele Radio AB jest certyfikowane zgodnie z systemem zarządzania jakością ISO 9001 oraz normą zarządzania środowiskowego ISO 14001. Oznacza to, że po wybraniu systemu sterowania radiowego Tele Radio, możesz być całkowicie pewien, że otrzymałeś produkt o najwyższej jakości, funkcjonalności oraz spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa. 

 Jakie jest zastosowanie sterowania radiowego?

Niemal każda aplikacja może być sterowana radiowo. Systemy sterowania radiowego można wykorzystywać w urządzeniach mobilnych oraz instalacjach stałych. W nadajniki mogą być wyposażone m.in.:

  • suwnice, żurawie, podnośniki, dźwigi
  • przenośniki taśmowe,
  • windy samochodów dostawczych,
  • pojazdy ratownicze,
  • pojazdy komunalne (śmieciarki, hakowce)
  • maszyny drogowe,
  • wciągarki leśne,
  • bramy przemysłowe,
  • roboty i wiele więcej.