10 stycznia 2019

Kategoria:
Elektronika

Metody zastosowania sprężarek śrubowych
5 (100%) / 2 głosów

Metody zastosowania sprężarek śrubowych

Instalacje sprężonego powietrza mają kluczowe znaczenie w wielu gałęziach przemysłu. W różnych branżach wykorzystuje się sprężarki służące jako urządzenia produkcyjne do podawania gazu i zasilania różnego rodzaju maszyn. W zakładach przemysłowych ogromną popularnością cieszą się w szczególności niezawodne i uniwersalne sprężarki śrubowe. Co warto wiedzieć na ich temat i do czego dokładnie się je wykorzystuje?

Sprężarki śrubowe – charakterystyka i zalety

Sprężarki śrubowe to urządzenia przeznaczone do kompresji gazu przy pomocy układu dwóch śrub. Sprężenie powietrza możliwe jest na skutek zmniejszenia przestrzeni pomiędzy obracającymi się wirnikami, co powoduje redukcję objętości gazu. W efekcie możliwe jest wysoce efektywne sprężanie powietrza, co ma wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle. Kompresory powietrza cenione są ze względu na swoje właściwości, które dają im przewagę nad tradycyjnymi sprężarkami tłokowymi. Najważniejsze zalety sprężarek śrubowych to:

  • Duża wytrzymałość i odporność na intensywną eksploatację oraz trudne warunki pracy;
  • Cicha praca;
  • Nieskomplikowana obsługa i łatwy serwis;
  • Wysoka wydajność i niezawodność;
  • Energooszczędność;
  • Kompaktowe rozmiary.

Warto przy tym zaznaczyć, że wyróżniamy różne rodzaje sprężarek śrubowych. Na rynku dostępne są urządzenia olejowe, gdzie do uszczelniania przestrzeni między wirnikami wykorzystuje się olej mający również działanie schładzające. Drugi typ kompresorów śrubowych to sprężarki bezolejowe, mające zastosowanie w zakładach, gdzie przestrzega się surowych norm w zakresie higieny, np. w branży medycznej czy farmaceutycznej. Oprócz tego wyróżniamy urządzenia mobilne, jak również stacjonarne, do zastosowań w obiektach zamkniętych oraz na zewnątrz.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe zapewniają ciągłość pracy pozwalając przy tym na zachowanie stałego ciśnienia roboczego. Dzięki temu możliwa jest efektywna praca bez względu na warunki, co ma istotne znaczenie w wielu gałęziach przemysłu.

Dzięki swej wysokiej niezawodności oraz uniwersalności, sprężarki śrubowe wykorzystywane są zarówno w halach przemysłowych, zakładach produkcyjnych, jak i w warsztatach oraz laboratoriach, a także na wolnym powietrzu, np. na placach budowy. – Wymienia przedstawiciel firmy Unigoods, której specjalnością są instalacje sprężonego powietrza. – Stosuje się je w dziale produkcji i usług w wielu gałęziach przemysłu, m. in. w branży medycznej, papierniczej, farmaceutycznej, ale też w kolejnictwie, metalurgii i hutnictwie oraz przemyśle lotniczym, morskim i energetycznym.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41