oświetlenie
20 marca 2018

Kategoria:
Elektronika

Metody oświetlania wnętrz. Przegląd dostępnych rozwiązań
5 (100%) / 1 głosów

Metody oświetlania wnętrz. Przegląd dostępnych rozwiązań

Właściwe oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach naszych domów i mieszkań ma dla nas bardzo ważne znaczenie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz bardzo szybko robi się ciemno, a my wyraźnie odczuwamy niedostatek światła naturalnego. Jasne, chłodne światło pobudza aktywność naszego mózgu, motywuje nas do pracy i ułatwia koncentrację. Nieco przygaszone, ciepłe światło pomaga się zrelaksować, wypocząć. Światło może nas więc pobudzać lub wyciszać – w zależności od potrzeb.

 Poszczególne elementy oświetlenia stanowią także część dekoracji naszych wnętrz, uzupełniają lub zmieniają nieco wystrój, w zależności od naszych preferencji. W jaki sposób architekci wnętrz korzystają z różnych sposobów oświetlenia i jak oświetlenie może wpływać na wygląd pomieszczeń?

Podział metod oświetlenia wnętrz

Każdy doświadczony projektant wnętrz przyzna, że sztuczne światło, które stanowi substytut naturalnego światła słonecznego, nie powinno skupiać się wyłącznie wokół pojedynczej lampy, ponieważ pomieszczenie będzie wtedy zbyt słabo oświetlone. Najlepsze rozwiązanie to wykorzystanie trzech rodzajów oświetlenia w każdym pomieszczeniu, jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie. Pierwszy rodzaj oświetlenia to oświetlenie ogólne, które uzyskujemy dzięki oprawom emitującym światło równomiernie rozproszone – najlepszy przykład to klasyczny żyrandol lub plafon. Jego zadanie to zapewnienie przejrzystości pomieszczenia i zastąpienie światła dziennego.

Oświetlenie ogólne stanowi tło dla kolejnego – oświetlenia kierunkowego, stąd często nazywane jest oświetleniem bazowym, czy podkładowym. Oświetlenie kierunkowe, jak wskazuje nazwa, ma za zadanie doświetlić wybrane miejsce wnętrza – może to być na przykład oprawa zawieszona bezpośrednio nad stołem w jadalni, czy lampa oświetlająca biurko, przy którym pracujemy. Kolejnym rodzajem oświetlenia wnętrz jest oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest zbudowanie odpowiedniego klimatu pomieszczenia – mówi nam przedstawiciel firmy Aurora – Technika Świetlna z Serocka.

Jak oświetlenie optycznie powiększa pomieszczenia?

Jeżeli zależy nam na tym, by optycznie powiększyć poszczególne wnętrza, musimy kierować się kilkoma prostymi zasadami przy wyborze oświetlenia. Możemy zdecydować się na elementy oświetlenia, które będą skierowane na sufit – to w subiektywnym odczuciu powiększa wnętrze, ponieważ światło, które pada tylko na podłogę obniża optycznie pomieszczenie, przez co wydaje się ono mniejsze. Jeśli dolne strefy ścian są zaciemnione w odpowiednim stopniu, a górne właściwie doświetlone, wnętrze optycznie wydaje się nam większe. Jeżeli zależy nam na tym, by optycznie poszerzyć wnętrze, kierujmy światło na krótsze ściany pomieszczenia i podświetlajmy wnęki. Nowoczesne lampy do wnętrz dają nam naprawdę szerokie możliwości – wystarczy odrobina kreatywności i właściwy wybór typu oświetlenia.