wi fi
1 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Jak poprawić zasięg Wi-Fi?
5 (100%) / 2 głosów

Jak poprawić zasięg Wi-Fi?

Wi-Fi, czyli technologia umożliwiająca bezprzewodowe łączenie się z Internetem, stała się tak powszechna, że w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez niej. Często zdarza się jednak, szczególnie w dużych, wielopoziomowych budynkach, że zasięg Wi-Fi jest niezadowalający, co znacznie utrudnia korzystanie z sieci. Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Po pierwsze – ustaw router w innym miejscu

Bardzo częstą przyczyną słabego zasięgu Wi-Fi w domu jest całkowicie niepraktyczne zlokalizowanie routera. Należy zawsze pamiętać, że zanim sygnał Wi-Fi dotrze z routera do naszego komputera czy urządzenia mobilnego, musi pokonać dzielący je dystans – wraz ze wzrostem odległości między urządzeniami, jakość sygnału spada. Negatywnie wpływają na niego również napotkane po drodze przeszkody.

– Przede wszystkim chodzi o ściany pomieszczeń oraz znajdujące się w nich instalacje, np. elektryczna bądź wodociągowa – wyjaśnia przedstawiciel dystrybutora sprzętu sieciowego, firmy Wisp.plDlatego największy spadek sygnały Wi-Fi odnotujemy po wyjściu z domu do ogrodu, gdyż wtedy sygnał musi pokonać najtrudniejsze przeszkody.

Jeśli zatem sygnał z routera jest słaby, warto w pierwszej kolejności poeksperymentować z jego ustawieniem w mieszkaniu. Unikajmy często powtarzanych błędów, polegających na wkładaniu routera za meble lub do nich – powinien on być w miarę możliwości odsłonięty. W większości przypadków to pomoże poprawić jakość sygnału.

Jak wybrać miejsce na router?

Wybranie najlepszego miejsca na router nie jest proste. Możemy to robić metodą prób i błędów, testując jakość sygnału w różnych punktach mieszkania, ale możemy też skorzystać z darmowych aplikacji na urządzenia mobilne, które mierzą siłę sygnału i pozwalają dużo skuteczniej wybrać miejsce na router.

Po drugie – zakup dodatkowe urządzenia

W bardzo dużym mieszkaniach i domach, szczególnie wielopoziomowych, nie da się ustawić routera tak, by w każdym innym miejscu jakość sygnału była w pełni zadowalająca. Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji jest zakupienie dodatkowych akcesoriów, takich jak anteny, które można podłączyć do komputera znajdującego się daleko od routera, bądź repeatery, czyli niewielkie urządzenie elektroniczne, które przechwytują sygnał Wi-Fi, wzmacniają go i przekazują dalej.

Po trzecie – zmień częstotliwość routera

Zdarza się, że sygnały Wi-Fi z różnych routerów nakładają się na siebie i zakłócają nawzajem – negatywnie wpływa to na jakość każdego z sygnałów. Często dzieje się tak często w dużych blokach, gdzie w praktycznie każdym mieszkaniu jest oddzielny router. Rozwiązaniem problemu jest zmiana częstotliwości sygnału z 2,4 GHz na pasmo 5 GHz. W przypadku każdego urządzenia zmiana wygląda nieco inaczej, jednak po przeczytaniu instrukcji obsługi nie powinniśmy mieć z tym problemu.