7 maja 2019

Kategoria:
Elektronika

Jak działa miernik i analizator drgań?
5 (100%) / 1 głosów

Jak działa miernik i analizator drgań?

Diagnostyka maszyn nie byłaby możliwa bez zastosowania specjalistycznych urządzeń. Do tej grupy produktów zaliczamy mierniki i analizatory drgań. Dają one wiele cennych informacji na temat stanu maszyny oraz jej poszczególnych podzespołów. Są wykorzystywane zwłaszcza do wczesnego wykrywania uszkodzeń z powodu awarii lub wyeksploatowania. Dowiedz się, jak działają.

Do kontrolowania pracy urządzeń w parkach maszynowych wykorzystuje się zaawansowany sprzęt pomiarowy. Mierniki drgań i analizatory dają realny obraz pracy urządzeń. Na podstawie pozyskiwanych danych możliwa jest ścisła kontrola procesów, a także wdrażanie rozwiązań, które zwiększa ich wydajność. Dane są pobierane i gromadzone, a następnie analizowane także po to, aby praca linii technologicznych była ciągła oraz bezpieczna.

Ze względu na mnogość zastosowań trudno sobie wyobrazić rezygnację z analizatorów i mierników. Pozostaje pytanie: jaki sprzęt wybrać? Polski producent aparatury pomiarowej, MBJ ELECTRONICS, dostarcza aparaturę do diagnostyki drganiowej maszyn.

W jakim celu wykorzystuje się sprzęt pomiarowy?

Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu pomiarowy na swoje uzasadnienie. W przemyśle, zwłaszcza w parkach maszynowych, gdzie urządzenia pracują w liniach technologicznych, pomiary służą do:

  • podnoszenia wydajności procesów i ich dyspozycyjności,
  • dokładnych pomiarów drgań,
  • kontrolowania procesów w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa eksploatowanych maszyn i obsługujących je osób,
  • wykrywania nieprawidłowości już na wczesnym etapie,
  • analizowania stanu zużycia maszyn i umiejscawiania ewentualnych usterek.

Nadrzędnym celem stosowania urządzeń do pomiaru drgań jest utrzymanie odpowiedniej dynamiki pracy w zakładach przemysłowych. Tam, gdzie niewskazane są przerwy produkcyjne czy spadek wydajności, bieżąca kontrola procesów jest niezbędna.

Charakterystyka pomiarów

Maszyny rotujące generują drgania i wibracje. Dzięki analizatorom drgań i miernikom możliwa jest precyzyjna ocena ich pracy, ze szczególnym uwzględnieniem łożysk i kół zębatych. Te narzędzia pomagają utrzymać ruch, a także zatroszczyć się o dobrą kondycję maszyn, poprzez wczesne wykrywane usterek czy awarii. O nieprawidłowościach w pracy urządzenia mówimy, kiedy wibracje powstają na standardowych częstotliwościach, których separacja jest możliwa dzięki FFT, czyli Szybkiej Transformaty Fouriera.

Do wykonywania pomiarów można wykorzystywać mierniki i analizatory drgań stacjonarne oraz mobilne. Obok urządzeń klasycznych na rynku znajdziesz modele bardziej zaawansowane, wyposażone w funkcje oscyloskopu, analizę obwiedni, rejestrację rozruchu / wybiegu.