nawigacja-morska
14 listopada 2018

Kategoria:
Elektronika

Elementy morskiej nawigacji elektronicznej
5 (100%) / 1 głosów

Elementy morskiej nawigacji elektronicznej

Dobra nawigacja to podstawowa kwestia dla bezpieczeństwa na morzu – dzięki niej możliwe jest nie tylko ustalenie swej pozycji oraz kierunku podróży, ale również zlokalizowanie potencjalnych niebezpieczeństw. W dzisiejszych czasach nawigatorzy mają do dyspozycji bardzo szeroki zakres elektronicznych rozwiązań, które pozwalają skutecznie nawigować w każdych warunkach. Jakie to rozwiązania?

Mapy elektroniczne

Mapa to podstawowe narzędzie pracy nawigatora – dzięki postępowi technologii możliwie stało się zastąpienie papierowych, podatnych na uszkodzenia egzemplarzy ich cyfrowymi odpowiednikami. Mapy elektroniczne dzieli na dwie kategorie: rastrowe oraz wektorowe. Czym się on między sobą różnią?

Mapy rastrowe to cyfrowe obrazy zeskanowanych map papierowych, które można oglądać na ekranie komputera bądź urządzenia mobilnego – wyjaśnia przedstawiciel firmy eNavigare.pl, zajmującej się sprzedażą elementów nawigacji – Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim cena, bowiem jego funkcjonalność jest już kwestią dość dyskusyjną. Cyfrowego obrazu nie można modyfikować i dostosować do swoich potrzeb, a ponieważ ma on bardzo duże rozmiary, operowanie nim wymaga od komputera sporej mocy obliczeniowej. Dużo bardziej komfortowe są mapy wektorowe. Nie są to obrazy, jak mapy rastrowe, lecz bazy danych, w których zapisano informacje o położeniu danych punktów w terenie. Zakres informacji na mapie można modyfikować w zależności od potrzeb, nie wymaga ona tak dużego nakładu mocy obliczeniowej. Niestety, takie rozwiązanie jest droższe, niż mapa rastrowa.

AIS

Automatic Identification System, czyli system Automatycznej Identyfikacji Statków umożliwia wymianę danych drogą radiową między statkami. Dzięki danym wymienianym za pośrednictwem AIS możliwe jest dokładne zlokalizowanie okolicznych statków w celu uniknięcia kolizji. System składa się m.in. z urządzenia nadawczo-odbiorczego, które należy podłączyć do komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie.

GPS

To system znany i powszechnie wykorzystywany również w transporcie lądowym i lotniczym. Dzięki odbiornikowi GPS oraz odpowiedniemu oprogramowaniu jesteśmy w stanie dokładnie ustalić własną pozycję, pozycję punktu docelowego oraz trasę żeglugi. 

Systemy monitoringu jachtu

Urządzenia monitorujące dostarczają różnego rodzaju informacji na temat samego jachtu, między innymi jego pozycji, przebytej trasy, prędkości. Ponadto informują one załogę o takich czynnikach jak napięcie akumulatorów, stan czujników dymu i ruchu oraz wiele innych. To wygodne rozwiązanie, pozwalające wygodnie z jednego miejsca zarządzać pracą całej jednostki.