twardy-dysk
4 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Dysk dedykowany – kryteria wyboru
5 (100%) / 2 głosów

Dysk dedykowany – kryteria wyboru

Jeśli szukasz dysku dedykowanego dla konkretnego modelu laptopa lub serwera, podjęcie decyzji nie powinno być zadaniem trudnym. Twarde dyski dedykowane danemu modelowi różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością i ceną, która oczywiście rośnie wraz ze zwiększaniem się miejsca na przechowywanie informacji. Jednak czy zawsze musisz kupować nowy dysk dedykowany?

Kupujemy dysk twardy

Dysk twardy nie jest najważniejszym elementem komputera, należy jednak do niezbędnych akcesoriów. Liczne dane, które przechowujesz na swoim prywatnym lub firmowym laptopie, w tym rozmaite aplikacje, duże pliki graficzne oraz gry, zajmują sporo miejsca, a bez sprawnego dysku obsługa tak obciążonego komputera może zamienić się w koszmar.

W naszym sklepie klienci mogą znaleźć dyski SSD dedykowane laptopom ASUS, Fujitsu z serii Lifebook czy IMB i Lenovo ThinkPad, ale także szeroką gamę dysków twardych HDD, SSD i SAS do jednostek różnych producentów i modeli – wymienia nasz rozmówca z firmy ESUS IT. Poza tym, posiadamy bogaty wybór dysków dedykowanych do serwerów DELL, HP czy Lenovo.

Dzisiejszy rynek elektroniki jest bardzo zróżnicowany, toteż również klienci poszukują rozmaitych rozwiązań. Niektóre osoby cenią sobie przede wszystkim pewność sprawnej  i maksymalnie uproszczonej obsługi, nie dbając przy tym o cenę. Inni wolą dokształcać się w obszarze elektroniki komputerowej i samodzielnie modyfikować swój sprzęt, często nadając mu niesamowite możliwości stosunkowo niewielkim kosztem.

Oczekiwania wobec dysku

Szukając dysku twardego dla laptopa nie warto skupiać się wyłącznie na jego pojemności, ale na wydajności całej konfiguracji. Nawet bardzo pojemny dysk twardy o słabych parametrach może powodować poważne spowolnienie twojej jednostki. Zatem jeśli potrzebujesz dysku do laptopa, weź raczej pod uwagę nośnik szybszy, ale o mniejszej pojemności.

Inne reguły obowiązują podczas zakupu dysku SSD (Solid-State Drive), czyli półprzewodnikowego, który pozbawiony jest części mechanicznych i zbudowany w pełni z pamięci flash. Każdy gigabajt pojemności dysku tu jest znacznie droższy niż przestrzeń na nośnikach tradycyjnych, jednak kupując dysk SSD nie warto decydować się na sprzęt o pamięci poniżej 120 GB. Na cenę wpływa też interfejs i wydajność każdego modelu.

Jaki dysk do serwera?

Dyski dedykowane do serwerów muszą wyróżniać się wyjątkową niezawodnością i bardzo wysoką wydajnością. Dyski systemowe powinny posiadać minimum 60GB pamięci, zaś dla danych przewiduje się pojemność co najmniej 150GB. Najczęściej spotykamy je w formatach 3.5’’ albo 2,5’’.

Dyski dedykowane w technologii SSD o minimalnym czasie dostępu to praktycznie jedyny rozsądny wybór dla serwerów korporacyjnych, które muszą obsługiwać olbrzymie ilości operacji w krótkim czasie. Solidny dysk do serwera SSD charakteryzuje się wydajnością mi 250MB/s dla odczytu i 170MB/s dla zapisu danych.

Jeżeli wciąż nie masz pewności, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w twoim komputerze lub serwerowni, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który udzieli ci informacji potrzebnych do podjęcia decyzji i wskazówek, które rozwieją wszelkie wątpliwości.