agregat-pradotworczy
20 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Do czego służą agregaty prądotwórcze?
5 (100%) / 2 głosów

Do czego służą agregaty prądotwórcze?

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenie, na którym często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Dzięki niemu bowiem nie odczujemy nieprzyjemnych skutków awarii oraz zachowamy ciągłość działania wszelkich urządzeń elektrycznych. Agregaty prądotwórcze znajdują się również w szpitalach, gdzie nagły brak prądu groziłby bardzo negatywny skutkami. Do czego zatem służą agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia elektromagnetyczne, które stanowią samodzielne źródło prądu. Ich budowa nie jest skomplikowana. Składają się z prądnicy, silnika spalinowego oraz rozdzielnicy elektrycznej. Do ich obsługi służą urządzenia pomiarowo-kontrolne, które są umieszone na konstrukcji metalowej. Całość urządzenia służy do wytwarzania energii elektrycznej, tam, gdzie nie dociera ogólna sieć, lub jako zasilanie pomocnicze, w przypadku jej awarii. Kiedy i gdzie się przydają?

Brak sieci

Podstawowym zastosowaniem agregatu jest wytwarzanie energii na obszarze, na którym nie ma innych źródeł. Energia ta jest wykorzystywana następnie jako siła napędowa lub zasilanie dla światła czy ogrzewania. Przede wszystkim urządzenia te służą zatem jako źródło energii na terenach słabo zaludnionych, tam, gdzie nie dociera ogólna sieć. Przenośne poręczne, łatwe w obsłudze, często wykorzystywane są także na budowach, gdzie nie ma innych źródeł prądu.

Agregaty, będące w zasadzie małymi elektrowniami, są coraz bezpieczniejsze w obsłudze, a dzięki swojej mocy, są w  stanie zapewnić energię maszynom budowlanym, takim jak szlifierki, piły czy wiertarki  – dodaje specjalista z Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „SPRZĘT-POŻ”, zajmującego się między innymi sprzedażą agregatów. Równie chętnie wykorzystywane są przez straż pożarną, która ze względu na charakter swoich działań w terenie, potrzebuje przenośnego źródła energii.

Przerwy w dostawie 

Drugim zastosowaniem jest zastosowanie pomocnicze, w sytuacjach, gdy następuje awaria sieci lub jej przeciążenie, czego skutkiem są braki w dostawie prądu. Z tego względu, agregaty prądotwórcze znajdują się na wyposażeniu każdego szpitala, gdzie aparatura, podtrzymująca życie ciężko chorych pacjentów, oraz wszelkie inne sprzęty medyczne, nie mogą nagle przestać działać. Agregat również przyda się w takiej sytuacji w domu. Dzięki niemu nie tylko lodówka, zamrażarka czy kuchenka będą nadal działały, lecz również nie będziemy musieli obawiać się przerwy w dostawie wody czy ciepła, gdyż agregat zasili także działanie pompy, dostarczającej wodę, czy piece CO. Generatory prądu chętnie wykorzystywane są także przez organizatorów imprez masowych, nawet jeśli istnieje możliwość podłączenia do sieci. Dzięki nim mogą być spokojni, że żadna awaria nie zakłóci przebiegu imprezy.