22 listopada 2018

Kategoria:
Elektronika

Czym jest automatyka przemysłowa?
5 (100%) / 1 głosów

Czym jest automatyka przemysłowa?

Cechą charakterystyczną dla współczesnego przemysłu jest dążenie do maksymalnego przyspieszenia wszystkich procesów przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych nakładów finansowych. Stąd właśnie rosnące zainteresowanie automatyzacją na wszystkich etapach produkcji, ale także magazynowania i dystrybucji towarów. Dziedziną umożliwiającą innowacje w tym zakresie jest właśnie automatyka przemysłowa.

Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest działem automatyki, skupiającym się wokół produkcji i rozmaitych procesów technologicznych. Oznacza to, że zajmuje się przede wszystkim szukaniem rozwiązań z obszaru sterowania procesami przemysłowymi w taki sposób, by ograniczyć w nich udział człowieka, a przez to błędów, jakie mogą towarzyszyć jego pracy.

Obecnie automatyka przemysłowa najszybciej rozwija się w obszarze inżynierii elektrycznej. Mamy tu więc do czynienia z rozmaitymi urządzeniami elektrotechnicznymi, które umożliwiają bezpieczne i niezawodne sterowanie maszynami wykorzystywanymi w przemyśle – wyjaśnia nasz rozmówca z SOLID LINK.

Elementy systemów automatyki przemysłowej

Automatyzacja procesów w przemyśle produkcyjnym realizowana jest przy pomocy układów urządzeń, które wspólnie tworzą kompletne systemy automatyki przemysłowej. Wśród nich możemy wymienić rozmaite maszyny, które odpowiadają bezpośrednio za realizację procesów przemysłowych, takie jak linie montażowe, systemy pakujące, prasy czy urządzenia do magazynowania i transportu bliskiego.

Oddzielną grupę tworzą urządzenia kontrolno-pomiarowe, których obecność pozwala na bezpieczne użytkowanie poszczególnych maszyn, np. zapobieganie przegrzewaniu się poszczególnych komponentów linii produkcyjnych czy przeciążeniom w układach elektrycznych. Do tej kategorii elementów automatyki przemysłowej będziemy zaliczać rozmaite czujniki, przekaźniki,  bezpieczniki i wyłączniki termiczne, mierniki, sterowniki mocy itd.

Kolejną grupę komponentów w systemach automatyki tworzą urządzenia wykonawcze, do których zaliczamy np. silniki i napędy, zawory, przepustnice, a także pompy dozujące czy procesowe. Bardzo ważną rolę pełnią urządzenia sterujące, w tym przede wszystkim komputery, panele operatorskie i sterowniki PLC.

Sprawną, niezakłóconą współpracę wszystkich urządzeń budujących systemy automatyki przemysłowej zapewnia wsparcie odpowiedniego oprogramowania. Mamy  tu na myśli zarówno oprogramowanie sterowników, jak i programy służące kontroli wszystkich procesów. Osobną kwestią są systemy łączności, zapewniające komunikację między poszczególnymi elementami, a więc rozmaite sieci przemysłowe, radiowe i GPRS.