zlomowanie-elektrosmieci
3 lipca 2018

Kategoria:
Elektronika

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV?
5 (100%) / 2 głosów

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV?

Zniszczone interaktywne zabawki, niesprawne czajniki elektryczne, a nawet zepsuta pralka – to urządzenia, które często zostawiamy na śmietniku, nie wiedząc, co z nimi zrobić. A przecież powinniśmy je zutylizować, aby nie były zagrożeniem dla środowiska. O przyrodę trzeba dbać, inaczej ludzkość nie będzie miała szansy przetrwania. Właściwa segregacja śmieci jest jednym z kroków, o których powinniśmy pamiętać na co dzień. Gdzie zatem mają trafiać stare urządzenia RTV?

Zużyty sprzęt RTV a prawo

Rozporządzenia prawne dotyczące odpadów szczegółowo wskazują, w jaki sposób należy segregować śmieci i gdzie powinny trafić, aby zostały poddane procesom unieszkodliwiania. Według ustawy ZSEiE, która obowiązuje w Polsce od lipca 2005 roku, zużyty sprzęt RTV powinien zostać dostarczony do firm zajmujących się skupem i przerobem elektrośmieci. Odpowiedzialność użytkowników elektronicznych sprzętów jest ogromna, ale sam producent również nie jest z niej wykluczony. Co to oznacza?

Producenci sprzętu RTV i AGD powinni umieszczać na opakowaniach symbole przekreślonych kontenerów, do których nie należy wkładać niedziałających urządzeń. Wyrzucenie ich na śmieci byłoby najgorszym, co możemy zrobić! Producent winien także wskazywać skutki, jakie przynosi dla przyrody i ludzi niewłaściwe postępowanie ze zużytym sprzętem RTV. Od 2006 roku konsumenci mogą również takie urządzenia pozostawiać nieodpłatnie w sklepie, pod warunkiem zakupu nowych modeli. Jeżeli nie planujemy zakupów, sprzęt zawozimy do skupu elektrośmieci.

Skup elektrośmieci a utylizacja sprzętu

Profesjonalne skupy odbiorą urządzenia i wydadzą stosowne potwierdzenie, które będzie potwierdzać jego utylizację.

Do takich firm możemy również zawieźć różnego rodzaju kable, przewody, komputery i podzespoły komputerowe, z których nie mamy już żadnego użytku. Wszystkie przedmioty elektroniczne zawierają niebezpieczne substancje, dlatego stacja zajmie się ich demontażem i usunięciem szkodliwych związków – dodaje nasz ekspert  Tadesz Gałązka, z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego w Olsztynie, zajmującego się skupem i przerobem złomu.

Wskażmy dokładnie, co poza sprzętem RTV można poddać utylizacji. Stacje skupu przyjmują:

 • Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
 • Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
 • Sprzęt oświetleniowy,
 • Sprzęt teleinformatyczny,
 • Sprzęt telekomunikacyjny,
 • Sprzęt audiowizualny,
 • Sprzęt określany mianem narzędzi przemysłowych,
 • Elektroniczne zabawki,
 • Elektroniczny sprzęt sportowy i rekreacyjny,
 • Przyrządy medyczne,
 • Przyrządy służące nadzorowi i kontroli, np. czujniki dymy,
 • Różnego rodzaju automaty, np. automaty z żywnością.

Pamiętaj! Za wyrzucanie elektrośmieci grozi kara grzywny wynosząca nawet 5000 zł. To duże obciążenie dla budżetu, dlatego stary telewizor czy niesprawną lodówkę zawieź do skupu zużytego sprzętu RTV i w prosty sposób pozbądź się problemu.