28 stycznia 2019

Kategoria:
Elektronika

Co warto wiedzieć o skalowaniu układów probierczych
5 (100%) / 2 głosów

Co warto wiedzieć o skalowaniu układów probierczych

W układzie probierczym najważniejszym elementem jest transformator probierczy. Wykorzystywany jest do prób urządzeń elektrycznych pod napięciem przemiennym, o częstotliwości technicznej w granicach od 40 do 62 Hz. Jest on układem jednofazowym o większej grubości izolacji. Napięcie probiercze to z kolei wartość napięcia, które stosuje się w laboratoriach do badania poszczególnych urządzeń elektrycznych i układów izolacyjnych. A co warto wiedzieć o skalowaniu układów probierczych?

Układy probiercze przeznaczone są przede wszystkim do badań wytrzymałości dielektryków napięciem naprzemiennym. Wykorzystuje się je w laboratoriach wysokiego napięcia jednostek naukowo-badawczych lub komórek kontroli jakości. Istotną czynnością, związaną z układami probierczymi, jest ich skalowanie. Na czym polega?

Na czym polega skalowanie

Skalowanie jest sposobem pomiaru przemiennych napięć probierczych poprzez wykorzystanie pomiaru napięcia po stronie pierwotnej transformatora probierczego oraz pomierzonej przekładni, wyznaczonej właśnie przez skalowanie.

Skalowanie układu probierczego będzie zatem polegało na wyznaczeniu zależności pomiędzy napięciem mierzonym iskiernikiem kulowym, a wskazaniami woltomierza, włączonego po stronie dolnego napięcia.

Czynność skalowania układów probierczych powinno przeprowadzać się przy włączonym w obwód obiekcie, który bada się dla kilku wartości napięcia. Powinno być ono mniejsze od napięcia, stosowanego podczas próby napięciowej. Dlatego też zazwyczaj podczas skalowania nie przekracza się 60% wartości napięcia probierczego. Warto także pamiętać, że napięcie woltomierza, które powinno odpowiadać napięciu probierczemu, wyznacza się ze specjalnego wykresu, dokonując ekstrapolacji zależności pomiędzy napięciem mierzonym za pomocą woltomierza, a iskiernikiem kulkowym.

Metody pomiaru prądów      

Istnieje kilka metod pomiaru prądów. Najważniejsze z nich to:

  • oscyloskopowy zapis napięcia na boczniku prądowym
  • zastosowanie przekładników prądowych
  • zastosowanie prądów udarowych przy pomocy transformatora powietrznego

Rodzaje układów probierczych

Na końcu warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów układów probierczych. Każdy z nich oferowany jest przez Fabrykę Aparatów Elektrycznych Zwarpol. W jej ofercie znajdziemy zatem układy probiercze AC do 10Kva, układy probiercze DC do 10Kva, układy probiercze powyżej 10Kva oraz mobilne układy probiercze. Te ostanie przeznaczone są do badań wysokonapięciowych napięciem przemiennym o częstotliwości sieciowej lub napięciem stałym. Dzięki nim możemy badać obiekty energetyczne w terenie, takie jak podstacje, linie energetyczne i tym podobne. Wszystko za sprawą zabudowie na skrzyni samochodu lub przyczepie.