farby
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwracać uwagę przy wyborze farby do mebli?
5 (100%) / 1 głosów

Na co zwracać uwagę przy wyborze farby do mebli?

Jedną ze sprawdzonych metod odnawiania starych mebli jest ich precyzyjne odmalowanie. Odpowiednio dobrana farba może zdziałać cuda, przywracając pierwotny wygląd mebla bądź też doprowadzając do diametralnej zmiany jego stylu i estetyki. W jaki sposób wybrać farbę do mebli, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Rodzaj farby, a materiał wykonania mebla

Poszukując farby do mebli powinniśmy zorientować się, z jakiego materiału są wykonane dane elementy umeblowania. Z reguły poprzez malowanie odnawiane są meble drewniane. W ich przypadku sprawdzi się zatem specjalna farba do drewna. Zdarzają się jednak wyjątki. W zależności od potrzeb, w sklepach możemy znaleźć również inne farby i emalie, przeznaczone do malowania mebli drewnopochodnych, aluminiowych czy też plastikowych.

Dobór farby, a stopień eksploatacji mebla

Przedmioty mniej intensywnie eksploatowane mogą zostać poddane renowacji przy pomocy farb o słabszych parametrach. Z tego względu należy rozważyć, w jaki sposób dany mebel jest użytkowany. Szczególną uwagę warto poświecić meblom sytuowanym centralnie oraz umeblowaniu kuchennemu. Farby do mebli kuchennych powinny być odporne na tarcie oraz nie wykazywać zbytnich tendencji do odpryskiwania i pękania wskutek wzrostu temperatury.

Farby do drewna – przegląd rozwiązań

Farby do drewna stanowią najszerszy segment farb do mebli. Wśród stosowanych rozwiązań znajdziemy m.in. farby akrylowe, kredowe, alkidowe czy transparentne. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Przykładowo, farba alkidowa świetnie sprawdza się w przypadku mebli kuchennych, ale ma dość nieprzyjemnym zapach. Farba kredowa ma natomiast neutralny zapach i szybki czas schnięcia, choć nie zapewnia dodatkowej trwałości meblom szczególnie wymagającym. Wybór farby najlepiej skonsultować ze specjalistami. Sporym asortymentem tego typu produktów dysponuje między innymi hurtownia materiałów budowlanych Arsen.

Wybór farby pod względem koloru

Kolor farby to cecha wzbudzająca największe zainteresowanie. Większość producentów oferuje farby w szerokiej gamie barw. Właściwie nie istnieje odcień, którego nie dałoby się osiągnąć przy odrobinie inwencji (w razie potrzeby można zdecydować się na połączenie dwóch różnych farb). Szukając koloru dla siebie napotkamy barwy czarne i białe, stonowane oraz jaskrawe, z efektem matowości bądź połysku. Krótko mówiąc – dla każdego coś miłego.

Kryterium kosztów, czyli gdzie kupić i za ile?

Typowa, półlitrowa puszka z farbą do drewna kosztuje kilkadziesiąt złotych. Oczywiście na ostateczną cenę wpływa wiele czynników – przede wszystkim rodzaj i właściwości danej farby. Orientacyjne koszty zakupu można oszacować korzystając z internetu – na przykład ze sklepu online hurtowni Arsen. W przypadku farb do mebli generalnie nie warto oszczędzać, szczególnie gdy zależy nam na doskonałym efekcie praktyczno-estetycznym. Nabywając dobry jakościowo produkt ze sprawdzonego sklepu na pewno odczujemy pełną satysfakcję.