zielony-dach
29 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie systemów zielonych dachów.
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie systemów zielonych dachów.

Ogród na dachu? Dlaczego nie! Nowoczesne systemy zielonych dachów pozwalają nie tylko cieszyć się bujnym ogrodem na naszym domu, stanowiąc jego oryginalną dekorację, lecz również spełniają szereg praktycznych funkcji. Są ekologiczne oraz bardzo efektowne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zastosowaniu systemów zielonych dachów. Być może zapragniemy założyć własny.

Systemy zielonych dachów składają się z trzech warstw: drenażowo-filtracyjnej, wegetacyjnej oraz roślinnej. Pierwsza odprowadza nadmiar wody, przewietrza korzenie i polepsza wartość izolacyjną konstrukcji dachowej. Wykorzystuje się w tym celu maty pętelkowe, kubełkowe lub żwir rzeczny, na którym rozkłada się geowłókininę. Warstwa wegetacyjna to substrat wykonany ze skał mineralnych. Natomiast warstwa roślinna to maty wegetacyjne, pokryte wyhodowaną wcześniej roślinnością, starannie wybraną i wyselekcjonowaną, nadającą się do uprawy w takim specyficznym miejscu, jakim jest dach. Jakie zatem jest zastosowanie systemów zielonych dachów?

Izolacja dachu

Ogrody, posadzone na dachu naszego domu, będą stanowiły jego dodatkową izolację przed uszkodzeniami zewnętrznymi, takimi jak zerwanie przez wiatr, działanie ptactwa czy niekorzystne oddziaływanie zbyt wysokich temperatur na pokrycie dachu. Omawiany system zielonych dachów będzie stanowił także doskonałą izolację termiczną, zimą zapobiegając dużym stratom cieplnym, a latem chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku.

Miejska dżungla

Zielone dachy są szczególnie pożądanym rozwiązaniem w przestrzeni miejskiej. Po pierwsze, obniżają one temperaturę powietrza oraz podnoszą jego wilgotność, poprzez odparowanie nagromadzonej wody i odbicie promieniowania słonecznego. Zatrzymując duże ilości wód opadowych, odciążają w znacznym stopniu miejską klimatyzację, a także zmniejszają uliczny hałas, odbijając i pochłaniając część dźwięków. Są niezmiernie ekologicznym rozwiązaniem, bowiem wzbogacają powietrze w tlen, jednocześnie redukując w nim zawartość dwutlenku węgla, a także pochłaniając z niego niebezpieczne gazy oraz pyły. Jeśli chcemy zaprojektować ogród na dachu naszej posesji, zwróćmy się do firmy Xero Flor; renomowanego producenta zielonych dachów, a także tak popularnej obecnie trawy w rolkach.

Relaks i estetyka

Systemy zielonych dachów stwarzają także wyjątkowe miejscem relaksu i odpoczynku od otaczającego zgiełku. Stanowią prawdziwe zielone wyspy, urozmaicając krajobraz i znacznie wpływając na jego estetykę. Są wyjątkowym rozwiązaniem architektonicznym, które wprowadzenie warto rozważyć.