http://poradnik.pkt.pl/dom-i-ogrod/zastosowanie-betonu-towarowego
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie betonu towarowego
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie betonu towarowego

Beton to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, którego struktura ulegała znacznym zmianom na przestrzeni lat. W obecnych czasach, do produkcji betonu stosuje się nowoczesne rozwiązania, pozwalające na uzyskanie stabilnych parametrów i wysokiej jakości, czego wynikiem jest wytworzenie betonu towarowego. Czym charakteryzuje się ten rodzaj betonu? Jakie jest jego zastosowanie?

 Gwarancja jakości

Beton towarowy jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie. Powstaje z mieszanki grubego i drobnego kruszywa, wody, cementu, a także substancji uszlachetniających i różnorakich domieszek. Jego charakterystycznymi cechami są ogromna trwałość oraz plastyczność, czyli możliwość swobodnego wytwarzania dowolnych form przy jego użyciu. W zależności od zastosowania, beton towarowy występować może w różnych klasach konsystencji i wytrzymałości, posiada także zróżnicowane parametry techniczne. Koszt produkcji jest stosunkowo niski, co przekłada się na atrakcyjną cenę. Beton towarowy wytwarzany jest na węzłach betoniarskich i dostarczany w miejsce docelowe za pomocą betonowozów. Ten sposób produkcji odróżnia go od betonów wytwarzanych w betoniarkach, bezpośrednio na placach budowy. Warto zwrócić uwagę, iż beton towarowy zapewnia niejako gwarancję bezpieczeństwa związaną z uzyskaniem odpowiednich parametrów, w przeciwieństwie do betonu wyrabianego samodzielnie, gdzie istnieje ryzyko wykonania materiału posiadającego nieprawidłowe właściwości. Należy jednak pamiętać, iż beton towarowy musi odznaczać się wysoką jakością wykonania, a więc decydując się na zakup, wybierzmy zaufaną firmę, specjalizującą się w jego produkcji. Powinna ona poddawać regularnym  kontrolom swoje wyroby oraz surowce wykorzystane do ich produkcji. Idealny przykład takiego przedsiębiorstwa stanowi firma Wojtal z Krasnegostawu.

Do małych i dużych obciążeń

Ze względu na bardzo dobre właściwości, beton towarowy jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie, ale także w pracach drogowych, a nawet dekoracyjnych. Charakteryzuje go duża wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest do wykonywania elementów nośnych konstrukcji – fundamentów, ścian, słupów, stropów, schodów i wieńców. Idealnie nadaje się również do zastosowania na gruncie, przy budowie podłóg i posadzek – w tym wypadku zazwyczaj używa się betonu o niższej klasie, dostosowanej jedynie do niewielkich obciążeń użytkowych. W przypadku ścian piwnic oraz ścian fundamentowych, znajdujących się w miejscu o wysokim poziomie wód gruntowych, zaleca się stosowanie betonu towarowego wodoodpornego.

Beton towarowy stosowany jest także do wykonywania takich elementów jak nadproża, tarasy czy balkony. Może stanowić również warstwę wyrównawczą lub posłużyć do różnego rodzaju wypełnień.