oswietlenie-kuchni
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety stosowania oświetlenia LED w kuchni
5 (100%) / 5 głosów

Zalety stosowania oświetlenia LED w kuchni

Kuchnia to domowa przestrzeń robocza. Od jej zaaranżowania będzie zależał codzienny komfort przygotowywania posiłków. Ważnym elementem kuchennego wyposażenia jest oświetlenie. Pełni ono przede wszystkim funkcje praktyczne, ale może też być elementem dekoracyjnym. W kuchni doskonale sprawdza się oświetlenie LED. Jakie daje możliwości i jakie są jego zalety?

Zalety oświetlenia LED w kuchni i nie tylko

LED-y zrobiły prawdziwą furorę na rynku oświetlenia. Zadecydowały o tym ich niezliczone zalety. O zasadzie działania LED-ów opowiada ekspert – przedstawiciel firmy MT LED:

LED to dioda elektroluminescencyjna. Źródło świeci na niebiesko. Łącząc to światło z odpowiednią substancją luminescencyjną, uzyskuje się pożądany jego kolor, na przykład biel. Da się uzyskiwać także inne kolory światła LED – możliwa do osiągnięcia jest cała paleta RGB.

Za największą zaletę oświetlenia LED można uznać ich niesamowitą żywotność. Może ona sięgać nawet 20 lat, co sprawia, że zakup LED-ów to doskonała inwestycja. Choć ich ceny w momencie zakupu są wyższe niż tradycyjnego oświetlenia żarowego, brak konieczności wymiany oświetlenia sprawia, że LED-y są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Oszczędności są jeszcze większe, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że oświetlenie LED wymaga mniej energii elektrycznej. Wymiana domowego oświetlenia na LED-owe przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd. Przy tym moc światła emitowanego przez diody LED jest satysfakcjonująca nawet dla osób bardzo wymagających. Bez problemu można nabyć LED-y o wysokiej liczbie lumenów.

Zastosowania LED-ów do kuchni

Kuchenne oświetlenie LED to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortowych warunków, które ułatwią i uprzyjemnią gotowanie. Oświetlenie powierzchni roboczych i wnętrz szafek pozwala przygotowywać posiłki sprawniej i szybciej. Podział oświetlenia na sekcje przy poszczególnych stanowiskach pracy sprawia, że można oszczędnie gospodarować energią elektryczną, rozświetlając tylko tę strefę, z której aktualnie korzystamy.

Warto pamiętać, że światło w kuchni ma zastosowania nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Spoty LED świecące punktowo można lokować w taki sposób, aby doświetlać, ale też eksponować poszczególne punkty kuchni, podnosząc jej atrakcyjność wizualną. Listwy LED, prowadzone np. wzdłuż listew przypodłogowych, krawędzi blatów albo mebli, pozwalają uzyskać fantastyczne efekty, podkreślić kluczowe linie budujące aranżację albo stworzyć łagodną łunę oświetlającą meble.

Ogromną zaletą światła LED jest możliwość wybrania dowolnego koloru. Dzięki temu można wpływać pozytywnie na swoje samopoczucie i tworzyć kompozycje barwne idealnie zgrane z kolorem mebli i wyposażenia. Kuchnia pełna światła wyda się większa i bardziej przestronna. LED-y są więc doskonałym rozwiązaniem nawet dla bardzo małych wnętrz kuchennych.