23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety ogrzewania podłogowego
5 (100%) / 2 głosów

Zalety ogrzewania podłogowego

Nowoczesne systemy ogrzewania budynków cieszą się coraz większym uznaniem właścicieli gospodarstw domowych. Rozwiązania takie jak systemy ogrzewania podłogowego nie stanowią dziś wyłącznie ciekawostki, ale rzeczywistą alternatywę dla tradycyjnych (i często mniej opłacalnych ekonomicznie) metod grzewczych. Dlaczego warto instalować ogrzewanie podłogowe? Jak duże korzyści możemy dzięki niemu uzyskać?

Skuteczna emisja ciepła

Ciepło generowane za pośrednictwem ogrzewania podłogowego podlega emisji wprost od podłoża. Tym samym oddziałuje w pierwszej kolejności na dolne partie ciała – od stóp, aż po głowę. Taki sposób emitowania ciepła wywołuje poczucie uzasadnionego komfortu termicznego, prowadząc do wzrostu odczuwalnej temperatury. W efekcie, ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalne ciepło przy nieco niższej temperaturze, niż w przypadku tradycyjnych grzejników (nawet 2°C mniej). Przekłada się to na oszczędność energii cieplnej.

Walory prozdrowotne

Ogrzewanie podłogowe to typ ogrzewania niskotemperaturowego. Tym samym posadzka spod której przedostaje się ciepło nie parzy w stopy i można po niej stąpać na bosaka. Taki chód ma udowodnione właściwości prozdrowotne – wpływa na korekcję płaskostopia, zapobiega bólom pleców i zwyczajnie odpręża na co dzień. Korzyści z ogrzewania niskotemperaturowego odnoszą też osoby podatne na alergię. Niska temperatura podłoża prowadzi do mniejszej cyrkulacji i znacznie łagodniejszego rozprzestrzeniania drobin kurzu.

Więcej przestrzeni dla każdego

Maty i przewody grzejne są sytuowane pod powierzchnią posadzek, płytek oraz pomiędzy warstwami betonu. Systemy wodne umożliwiają rozprowadzanie podgrzanej wody specjalnymi rurami. Niezależnie od wykorzystanej metody, systemy ogrzewania podłogowego nie rzucają się w oczy, jako że są skupione pod podłogą. Dzięki temu nie prowadzą do zachwiana estetyki wnętrz i – co najważniejsze – nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej. To szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o bardzo niewielkim metrażu.

Równomierne rozprowadzanie ciepła

Tradycyjne urządzenia grzewcze ogrzewają głównie pobliski obszar. W przypadku ogrzewania podłogowego mamy do czynienia z równomierną dystrybucją ciepła. Oznacza to, że trafia ono w każdy zakątek pomieszczenia, gwarantując jednakowy rozkład temperatury. Nic dziwnego, że coraz więcej osób sięga po takie technologie. Ciekawymi rozwiązaniami z zakresu ogrzewania podłogowego, instalacji chłodzenia oraz nowoczesnych systemów ekologicznego ogrzewania dysponuje znane Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jak z Olsztyna.