pianka-pur
5 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety ocieplania pianką poliuretanową
5 (100%) / 1 głosów

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Pierwsze tworzywa piankowe z poliuretanów stworzono w roku 1947. Szybko okazało się, że doskonale sprawdzają się one jako samodzielny izolator, który nie potrzebuje dodatkowych substancji montażowych. Dlatego już w latach 60. XX wieku poliuretany zawojowały rynek systemów ociepleń w USA. Od lat 80. są wykorzystywane powszechnie na całym świecie. W Polsce ich popularność dopiero rośnie.

Pianka otwartokomórkowa

Do ocieplenia domów wykorzystuje się dwa rodzaje pianki poliuretanowej – otwartokomórkową (miękką) do izolowania pomieszczeń wewnętrznych oraz zamkniętokomórkową (sztywną) , która idealnie nadaje się do izolowania dachów czy tarasów. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest przede wszystkim bardzo trwała. Zachowuje swoje właściwości przez wiele lat – nie utlenia się i nie kurczy wraz z upływem czasu. Inną jej zaletą jest paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie dochodzi do skraplania się pary wodnej na ścianach czy sufitach. Wnętrza zaizolowane pianką PUR oddychają i nie gromadzi się w nich wilgoć. Warto też wiedzieć, że pianka poliuretanowa jest materiałem bezzapachowym, który nie wydziela żadnych szkodliwych dla człowieka substancji. Jest odporna na pleśń i nie wywołuje reakcji alergicznych. Piankę poliuretanową do ocieplania budynków oferuje przykładowo wielkopolska firma Pianomax.

Pianka zamkniętokomórkowa

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa stanowi szczelną barierę, która nie przepuszcza wilgoci i zimnego powietrza. Dlatego wybierana jest jako materiał do ociepleń budynków o nietypowych kształtach. Sprawdza się jako izolacja termiczna hal czy magazynów. W przypadku pianki PUR współczynnik przewodzenia ciepła wynosi około 0,020-0,023 W/(m2 · K), a więc znacznie mniej niż dla innych dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Dodatkowo pianka poliuretanowa nie wymaga zastosowania żadnych profili czy łączników montażowych. Przy jej pomocy można wypełnić nawet trudno dostępne i nietypowe powierzchnie. Powierzchnia pianki może być dowolnie kształtowana.

Zalety poliuretanu

Pianka PUR jest materiałem odpornym na większość związków chemicznym. Pod tym względem zdecydowanie przewyższa inne znane materiały izolacyjne. Jej kolejnym atutem jest szybkość montażu, zwłaszcza w przypadku zastosowania techniki natryskowej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla dużych inwestorów. Ponadto warto pamiętać o tym, że piankę poliuretanową można zastosować w zasadzie na każdej powierzchni. To cecha, która świadczy o jej uniwersalności i wszechstronności. Łatwość montażu i szybkość schnięcia sprawia, że rośnie popularność ocieplania budynków pianką PUR.