3 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Zalety domów jednorodzinnych
5 (100%) / 1 głosów

Zalety domów jednorodzinnych

W pewnym momencie Twojego życia pojawia się niepowtarzalna okazja – możliwość kupna lub zbudowania własnych czterech kątów. Rodzi to ogromny dylemat: mieszkanie czy dom wolnostojący? A może bliźniak albo szeregowiec? Dziś przyjrzymy się zaletom, jakie niesie mieszkanie w domu jednorodzinnym. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie i Twojej rodziny!

Dom jednorodzinny to wolność!

Na co dzień jesteśmy uwikłani w mnóstwo obowiązków, spełniamy czyjeś oczekiwania i dopasowujemy się do potrzeb otoczenia. Dlatego w domu chcemy robić to, co podoba się tylko nam samym. Niestety, czasem okazuje się, że w bloku jest to niemożliwe. Wystarczy sąsiad, którego irytuje dźwięk dziecięcych stóp albo odkręcanie wody w godzinach wieczornych, aby życie we własnym domu było obarczone wieczną obawą o to, czy komuś nie przeszkadzamy. Rezygnujemy z imprez czy odkurzania mieszkania w porach dla nas dogodnych i powoli dusimy się w gorsecie cudzych potrzeb, żeby nie dać sąsiadom pretekstu do docinków i złośliwości. Pojawia się ciągłe napięcie, a w końcu frustracja.

W domu rodzinnym nie trzeba się dostosowywać. Można być zupełnie sobą – mówi specjalista z firmy Gresan. – Impreza w środku tygodnia? Proszę bardzo. Hałaśliwe papugi w domu? Czemu nie! Dzieci są nie do opanowania? Nikomu nie będzie to przeszkadzało. Można żyć swoim trybem.

Swoboda dotyczy nie tylko zachowania, ale też postępowania z domem. Może on wyglądać dokładnie tak, jak to sobie wymyślimy, a z czasem modyfikować jego wygląd albo rozbudowywać, zyskując nową przestrzeń. W bloku to nie wchodzi w grę.

Korzystna relacja jakości do ceny

Wiele osób odstrasza koszt wybudowania domu. Czy jednak rzeczywiście jest on taki duży, jak się wydaje? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Postawienie parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 w stanie pod klucz to wydatek około 310 000 zł (cena nie uwzględnia działki i uzbrojenia, bo tu stawki są ogromnie zróżnicowane). Za tyle pieniędzy można kupić trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 50‒60 m2 w mniejszym mieście wojewódzkim, z dala od centrum. Warto dodać, że mieszkanie nie jest przygotowane zgodnie z naszym zamysłem, więc w pewnym sensie musimy zadowolić się warunkami zastanymi w danej chwili na rynku. Nie zawsze rozkład pomieszczeń będzie nas zadowalał w 100%. Dom natomiast projektujemy zgodnie ze swoimi potrzebami.

Stumetrowy dom czy trzypokojowe mieszkanie? Wybór wydaje się prosty. Naturalnie, przy domu jest więcej pracy, formalności, dłuższy jest czas oczekiwania – ale te niedogodności nie są w stanie przyćmić komfortu, jaki dają własne wolno stojące cztery ściany.