zadbany-trawnik
30 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zadbany trawnik wizytówką posesji
5 (100%) / 2 głosów

Zadbany trawnik wizytówką posesji

Wizytówką każdej posesji jest piękny, zadbany, zielony trawnik. Dzięki niemu zyskujemy przestrzeń do odpoczynku i relaksu w harmonijnym otoczeniu naszego ogrodu. Co więcej, zadbany trawnik niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści, takich jak zmniejszenie hałasu, wyeliminowanie kurzu oraz zanieczyszczeń, czy obniżenie temperatury powietrza. Jak zatem dbać o nasz trawnik?

Dbanie o trawnik nie zaczyna się z chwilą wykiełkowania pierwszych nasion trawy, lecz znacznie wcześniej. Aby mieć bowiem piękny trawnik, należy zacząć od odpowiedniego przygotowania gleby.

Przygotowanie

Glebę należy przekopać, odchwaścić oraz pozbyć się z niej kamieni. Następnie należy użyć odpowiednich nawozów, wzbogacających ziemię w niezbędne składniki odżywcze. Kolejny etap to wybór odpowiednich nasion trawy. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy trawnik będzie służył nam jedynie do wypoczynku, czy też będzie intensywnie użytkowany w inny sposób.

Pielęgnacja trawnika

Pierwsze zabiegi przy już istniejącym trawniku należy przeprowadzać tuż po odmarznięciu gleby. Zaczynamy od grabienia i usunięcia jak największej ilości wysuszonych, martwych roślin oraz mchu. Kolejna czynność to napowietrzanie. Jeśli nasz trawnik jest niewielkich rozmiarów, dziury w trawniku możemy zrobić za pomocą specjalnych grabi. Do większych powierzchni zalecany jest wertykulator spalinowy lub elektryczny, który zrobi dziury, zapewniające dostęp powietrza oraz wody.

Innym, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika będzie jego nawożenie. Równo rozsypane granulki zapewnią równomierny wzrost trawy na całej powierzchni.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Aby w pełni cieszyć się zadbanym trawnikiem przed naszą posesją, warto wykonywać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, oferowane na przykład przez renomowaną firmę Lawn Care, kompleksowo zajmującą się zakładaniem oraz pielęgnacją trawników.

Będzie to:

  • odchwaszczanie
  • ochrona przed chorobami
  • wertykulacja
  • piaskowanie
  • wapnowanie

Używając najlepszej jakości preparatów odchwaszczających, pozbędziemy się między innymi stokrotek, mleczy, koniczyny oraz babek, nie naruszając samej trawy. Wertykulacja z kolei pozwoli na pozbycie się bakterii i grzybów, poprzez pozbycie się starej i martwej darni. Dzięki piaskowaniu poprawimy strukturę gleby oraz pozytywnie wpłyniemy na rozwój korzeni trawy.

Warto pamiętać, że niezbędne jest także regularne odkwaszanie trawnika. Na kwaśnej glebie bowiem trawa rośnie znacznie słabiej. Pomoże jej wapnowanie, podwyższające poziom pH podłoża i sprawiające, że trawa staje się gęstsza oraz silniejsza.