wymiana-drzwi
7 listopada 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Wymiana drzwi – co warto na ten temat wiedzieć?
5 (100%) / 1 głosów

Wymiana drzwi – co warto na ten temat wiedzieć?

Tak naprawdę zakres skomplikowania prac związanych z wymianą drzwi zależy od zakresu remontu. Stosunkowo łatwo jest zawiesić nowe skrzydło na starej ościeżnicy. Więcej czasu zajmuje już odnowienie tego elementu. Na ogół jednak zachodzi konieczność wymiany zarówno, drzwi, jak i samej futryny. Czasami należy również wykonać i inne poprawki.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie drzwi?

W przypadku zawieszenia nowego skrzydła na starej ościeżnicy sprawa jest bardzo prosta: wcześniej trzeba jedynie ustalić czy ościeżnica ma standardowe wymiary oraz klasyczny rozstaw zawiasów. Znaczenie ma również wysokość klamki. Jednak w praktyce takie rozwiązanie nie jest stosowane zbyt często. Okazuje się bowiem, że po wielu latach użytkowania mało atrakcyjnie prezentuje się nie tylko samo skrzydło, ale i ościeżnica. W razie potrzeby, jeśli finanse na to nie pozwalają, można posiłkować się specjalną nakładką maskującą. Jest ona montowana za pomocą pianki montażowej po odkręceniu starych zawiasów. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samemu, możemy poprosić o to profesjonalistów z firm montujących drzwi, takich jak na przykład Tom&Mar.

Wymiana drzwi razem z ościeżnicą

Najczęściej drzwi wymieniane są razem z ościeżnicą. Tutaj warto pamiętać o tym, że z uwagi na sposób otwierania drzwi podzielić można na rozwieralne (zdecydowanie najpopularniejsze), dwuskrzydłowe (otwierają się na dwie strony), wahadłowe, przesuwne, harmonijkowe i składane. Dopiero po wybraniu odpowiedniego modelu, można przystąpić do prac montażowych. Najpierw należy zdemontować starą ościeżnicę, a następnie osadzić nową ramę i skrzydło drzwiowe. Najłatwiej jest usunąć oczywiście ościeżnicę drewnianą. Trudniej jest w przypadku futryny metalowej, która w ścianie jest zabetonowana.

Montaż ościeżnicy

W czasie prac związanych z demontażem ościeżnicy najlepiej posiłkować się szlifierką kątową. Nie zaleca się kucia ścian, gdyż to generować może tylko dodatkowe koszty. Montaż ościeżnicy i drzwi z kolei różnić się może w zależności od tego, z jakiego materiału skrzydła są wykonane. Klasyczne modele płycinowe osadza się na ogół na piance montażowej. Dodatkowo wykorzystywane są również drewniane kliny. Do piankowania można przystąpić dopiero wówczas, gdy ościeżnica trzyma pion i poziom. Potem trudno jest już dokonać jakichkolwiek zmian. Na końcu należy przykleić listwy maskujące. Ostatnim krokiem jest zawieszenie skrzydła oraz wyregulowanie zawiasów, jeśli jest taka potrzeba. W razie potrzeby można zastosować także masę akrylową do ukrycia wszelkiego rodzaju mankamentów.