wykonczenie-wnetrz
21 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Wykańczanie wnętrz krok po kroku. Podstawowe zasady
5 (100%) / 2 głosów

Wykańczanie wnętrz krok po kroku. Podstawowe zasady

Wykańczając wnętrza musimy zadbać nie tylko o to, aby prace zostały wykonane na najwyższym możliwym poziomie, ale także o to, by użyte zostały materiały najwyższej jakości, idealnie dopasowane do danego zastosowania. Ważne jest także rozpisanie wszelkich robót na etapy, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych kosztów, przestojów i konieczności dokonania dodatkowych poprawek niweczących nasze wcześniejsze starania.

Komu zlecić prace wykończeniowe?

Każdy domorosły majsterkowicz zna tę sytuację z wlanego doświadczenia. Dokonujemy jakichś prac bez niezbędnej wiedzy tylko po to, by musieć później wezwać fachowców z prawdziwego zdarzenia. Nawet jeżeli zdecydujemy się sami naprawić swoje błędy, przedsięwzięcie to może okazać się bardzo kosztowne, a tym samym po prostu nieopłacalne. Złotą zasadą powinno być zatem najmowanie wykwalifikowanej ekipy wykonującej prace wykończeniowe – takiej jak pracowników olsztyńskiej firmy Petrex. Mamy wówczas pewność, że wszystkie niezbędne działania zostaną wykonane na odpowiednio wysokim poziomie.

Początek prac wykończeniowych – etapy

Jednym z pierwszych etapów wykańczania wnętrz jest wyznaczenie podziału mieszkania oraz wzniesienie ścian działowych. W dalszej kolejności kładzie się instalację elektryczną, kanalizacyjną i wodną – tak, aby dosięgała wszędzie tam, gzie będzie nam niezbędna. Jej przebieg powinna oczywiście uwzględniać dokumentacja projektowa. Następnie układane są izolacje – przeciwwilgociowa na podłodze i akustyczna na stropie budynku. Wtedy nadchodzi dopiero czas na tynkowanie ścian za pomocą mokrych tynków, np. gipsowych. To także wówczas nasz budynek dorobi się parapetów wewnętrznych. Po tym, jak tynki wyschną, przychodzi czas na wylewki samopoziomujące, o ile są w naszym przypadku konieczne. Na tym kończą się brudne, mokre prace, po których możemy posprzątać.

Wykończeniowe prace suche

Tak zwane prace suche otwiera szpachlowanie płyt kartonowo‐gipsowych oraz ich szlifowanie, co powoduje powstanie dużej ilości pyłów. Następnie montowane są posadzki kamienne i ceramiczne oraz glazura. Ważne jest, aby upłynęło nieco czasu – na betonowych ścianach płytki możemy przyklejać po upłynięciu trzech miesięcy od betonowania, a świeży tynk potrzebuje tylko kilkunastu dni. Ściany można też zagruntować i pomalować po raz pierwszy. Gdy wilgotność powietrza po wykonaniu wszystkich wymienionych prac spadnie do akceptowalnego poziomu, możemy przystąpić do montażu paneli podłogowych. Montowane są także listwy przypodłogowe oraz drzwi. Parkiet jest w miarę potrze szlifowany i lakierowany. Po tym możemy z powodzeniem drugi raz pomalować ściany i zamontować sprzęt RTV i AGD, a także porozstawiać meble.