zasłony
28 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać zasłony do salonu?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać zasłony do salonu?

 Mimo, że na rynku dostępnych jest dużo alternatywnych i funkcjonalnych rozwiązań, to właśnie zasłony są wciąż najchętniej wybieranym sposobem dekorowanie okien. Szczególnie dobrze spisują się we wnętrzach reprezentacyjnych, takich jak salony. O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

Gdzie zamierzamy powiesić zasłony?

To pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać zanim zabierzemy się za przeglądanie oferty producentów. Nie chodzi tutaj oczywiście o lakoniczne odpowiedzi w stylu: „w salonie” albo „w sypialni”. Wniknijmy głębie w to zagadnienie i przemyślmy np. wielkość pomieszczenia, jego wysokość, nasłonecznienie, kolory ścian. To wszystko ma wpływ, którego nie powinniśmy lekceważyć.

Przykładowo wieszanie ciężkich, masywnych i ciemnych zasłon we wnętrzach niewielkich może sprawić, że przyczynimy się do jego optycznego pomniejszenia – mówi przedstawicielka firmy Salon Firan Designsprawimy, zasłony zaczną przytłaczać pozostałe elementy wystroju. Pamiętajmy, że odpowiedni dobór zasłon pozwoli nam uwypuklać lub, wręcz przeciwnie, niwelować pewne cechy wnętrza.

Po co wieszamy zasłony?

To druga kwestia, którą powinniśmy przemyśleć – jaką funkcję mają pełnić zasłony w danym pomieszczeniu? Czy mają być wyłącznie dekorację, czy może mają również stanowić zabezpieczenie przez nadmiarem światła oraz wzrokiem sąsiadów? Pod tym kątem dobieramy grubość oraz rodzaj tkaniny, z której została wykonana zasłona.

Stylistyka wnętrza

W wyborze zasłony kierujemy się nie tylko jej funkcjonalnością, ale również estetyką – powinna ona pasować pod resztę wystroju wnętrza. Co składa się na estetykę zasłony? Jej kolorystyka, desenie oraz typ tkaniny. Przykładowo do salonu urządzonego w stylu nowoczesnego minimalizmu najlepiej sprawdzą się gładkie tkaniny w neutralnych kolorach, np. szare, ewentualnie pokryte subtelnymi, geometrycznymi wzorami. W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym dużo lepiej spiszą się z kolei zasłony w cieplejszych kolorach, bogato dekorowane (np. uniwersalnymi wzorami kwiatowymi) i wykonane z tkanin takich jak żakard czy taft. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie dobieranie zasłon w kolorze zbliżonym do koloru ścian pomieszczenia – duże kontrasty, np. powstające między czerwonymi ścianami i jadowicie zielonymi zasłonami są dość ryzykowne, mogą co prawda przyciągać uwagę i wpływać na poprawienie wyrazistości otoczenia, jednak najpewniej będą powodować nieprzyjemny dysonans w odbiorze wnętrza.

Długość zasłony

Ostatnia rzecz na którą warto zwrócić uwagę to długość zasłony. Mamy trzy możliwości dopasowania tego parametru, możemy wybrać zasłony sięgające parapetu, wystające delikatnie poniżej linii parapetu, bądź sięgające podłogi. Długość wpływa oczywiście na wygląd zasłony, a także jej funkcjonalność.