tapeta
26 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać tapetę do salonu?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać tapetę do salonu?

Podczas aranżacji wykończenia salonu warto rozważyć użycie tapet na ścianę, dzięki którym wnętrza stają się niebanalne i pełne wdzięku, a co za tym idzie – nabierają charakteru. Można je stosować zarówno w salonach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Jak wybrać odpowiednią tapetę wśród mnogości kolorów oraz wzorów? O tym przeczytacie w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

Tapeta jako główny element dekoracyjny salonu

Salon jest obok kuchni i łazienki jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Pełni wiele ważnych funkcji – można w nim odpoczywać, ugościć rodzinę lub znajomych, a także, w przypadku gdy jest połączony z kuchnią, z łatwością przygotowywać posiłki, mając jednocześnie na oku m.in. bawiące się w nim dzieci. Warto zatem odpowiednio go urządzić, a jednym z elementów, który podkreśli wystrój salonu jest tapeta.

W salonie, w którym dominują kolory stonowane, powieszona na ścianie za telewizorem lub za kanapą, spełnia się jako główny element dekoracyjny. Tapeta w pasy, z ozdobnymi ornamentami i strukturalnym wzorem sprawia, że nie trzeba martwić się już o dodatkową dekorację ściany. Coraz bardziej popularny jest motyw kwiatów, który pasuje zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych czy minimalistycznych.

Nowoczesność w stylu vintage

Przeglądając oferty firm sprzedających tapety można zauważyć, że dysponują one kilkunastoma zróżnicowanymi kolekcjami, dzięki czemu każdy klient znajdzie coś dla siebie. W przypadku współczesnych wnętrz modny jest indywidualizm. Projektanci nie narzucają jednego wspólnego wzornictwa dla tego rodzaju pomieszczeń. Co więcej, łączą elementy nowoczesne z klasycznymi, dzięki czemu stylistyka tapet wymyka się jednoznacznym podziałom. Oprócz tradycyjnych tapet do salonu z motywami roślinnymi można natknąć się również na tapety w stylu vintage – przygaszone i stonowane, ale także cechujące się odważnymi barwami z wszelkiego rodzaju esami-floresami.

Ponadczasowe wzory

Dla zwolenników klasyki proponowane są tapety z pasami w delikatnych kolorach lub wzory kwiatowe umieszczone na borderach, czyli ozdobnych pasach, które mogą przypominać bardziej tapicerkę lub haftowany obrus. Niezwykle elegancko prezentuje się modna barokowa ornamentyka, która cechuje się złotym kolorem, dobrze współgrającym m.in. z granatem oraz kolorem bordowym czy kremowym. Projektanci idą też w drugą stronę, przedstawiając tapety w śmiałych barwach, które polegają np. na zestawieniu słonecznej żółci z pomarańczem, czerwienią lub czekoladowym brązem.

– Jeżeli chodzi o wzory geometryczne, pojawiają się koła, kwadraty i romby, ale zdarzają się także zestawienia faktur wywołujących dziwne złudzenia wzrokowe, takie jak falowanie ściany lub obracające się koła – zwraca uwagę sprzedawca ze sklepu Interior w Krakowie, który oferuje szeroki wachlarz produktów do dekoracji i wyposażenia wnętrz.