kamieniarstwo
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Wybór zakładu kamieniarskiego. Jakiej firmie zaufać?
5 (100%) / 1 głosów

Wybór zakładu kamieniarskiego. Jakiej firmie zaufać?

Kamieniarstwo, jako jedno z niewielu pradawnych rzemiosł, przetrwało do dnia dzisiejszego. Nie należy się temu dziwić. Produkcja taśmowa na dużą skalę jest niemożliwa przy pracy z kamieniem, materiałem twardym i ciężkim, ale niekiedy także kruchym. Aby nadać pożądane kształty wyrobom z kamienia, konieczna jest precyzja, jaką da się osiągnąć wyłącznie podczas obróbki ręcznej.

Kamieniarstwo – ponadczasowe rzemiosło

W nowoczesnych firmach kamieniarskich oczywiście znajdziemy zaawansowane narzędzia, które przyspieszają i ułatwiają pracę rzemieślnikowi, jednak nie ma tu mowy o pełnej automatyzacji – mówi ekspert z Zakładu Kamieniarskiego Stanisława Guzika, który od ponad 30 lat działa w Smardzowicach koło Krakowa. – Obróbka kamienia wymaga dużej dokładności, ale także wyczucia, a cechy te można nabyć wyłącznie w drodze praktyki.

Współcześnie z kamienia wykonuje się rozmaite elementy architektury wnętrz, w tym przede wszystkim blaty kuchenne i łazienkowe, podłogi oraz parapety. Nie należy też zapominać o głównym obszarze działania zakładów kamieniarskich, czyli o tworzeniu nagrobków.

Seryjna produkcja wyrobów kamieniarskich nie byłaby opłacalna z wielu powodów. Osoby, które szukają produktów z kamienia, zwykle mają konkretne wyobrażenia o ostatecznym ich wyglądzie.

Mówimy tu o strukturze powierzchni, kolorze, a nawet trwałości – odporności na uszkodzenia mechaniczne lub kontakt z wilgocią czy gorącymi przedmiotami. Właśnie dlatego klient każdorazowo, w konsultacji z kamieniarzem, decyduje o rodzaju kamienia, który będzie wykorzystany przy realizacji danego projektu.

Olbrzymia różnorodność gatunków kamienia i idące za tym różnice w jego właściwościach, w połączeniu z ogromem rozmaitych koncepcji estetycznych, a także dużym ciężarem materiału, to najważniejsze powody, dla których niewielkie zakłady kamieniarskie jeszcze długo będą cieszyć się zainteresowaniem odbiorców.

Jak wybrać dobry zakład kamieniarski?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na jakość usług kamieniarskich wpływa przede wszystkim doświadczenie rzemieślnika. Bez względu na to, czy chcesz zamówić granitowy parapet, marmurową podłogę czy nagrobek dla bliskiej osoby, zawsze rozglądaj się za warsztatem kamieniarskim z dużym doświadczeniem.

Kolejną sprawą, jaką warto brać pod uwagę, jest zakres świadczonych przez firmę usług. Dobry kamieniarz wysłucha Cię i doradzi w kwestii najodpowiedniejszego w danym zastosowaniu gatunku kamienia.

Istotne jest także, by zakład kamieniarski zapewniał transport swoich wyrobów na miejsce montażu, co zaoszczędzi Ci wielu kłopotów natury organizacyjnej. W idealnej sytuacji firma powinna zatrudniać również specjalistów, którzy zajmą się instalacją elementów kamiennych w docelowym miejscu.