okna
19 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób wymienić okna skrzynkowe na okna PCV?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób wymienić okna skrzynkowe na okna PCV?

W starszym budownictwie wciąż jeszcze możemy spotkać okna typu skrzynkowego. Rama okienna w takiej konstrukcji zbudowana jest z ościeżnicy i krosna, a do niej mocowane są podwójne skrzydła, otwierane do środka. Niegdyś bardzo popularne rozwiązanie, dziś wychodzi z użytku, przede wszystkim ze względu na ograniczoną funkcjonalność i sporą dostępność wygodniejszych systemów okiennych.

– Wciąż jeszcze w wielu budynkach, zwłaszcza tych wznoszonych w czasach PRL-u, możemy spotkać się z drewnianymi oknami skrzynkowymi – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Plastixal. – Niestety, z reguły są one już mocno nieszczelne, a uratowanie starych ościeżnic z drewna jest zwyczajnie niemożliwe. Najwyższy czas wymienić je na nowoczesne okna z PCV.

Przygotowanie do wymiany okien

Zastanawiając się nad wymianą okien skrzynkowych na nowe okna z PCV, należy przede wszystkim dokładnie wymierzyć wysokość i szerokość w świetle ościeża. Rozmiar nowych okien dobieramy do wielkości otworu w najwęższych miejscach, gdyż w przeciwnym razie musimy liczyć się z koniecznością kucia elewacji. Wstawiając okna należy pozostawić około 1,5 do 2 cm miejsca między ramą a ścianą. Jeżeli jednocześnie planujemy wymienić także parapety, trzeba wziąć pod uwagę również ich grubość.

Demontaż okien skrzynkowych

Tradycyjne okna skrzynkowe najczęściej montowane były gwoźdźmi do drewnianych kołków, które umieszczano w cegłach i pokrywano tynkiem oraz listwami maskującymi. Aby możliwe było usunięcie takiej konstrukcji bez kucia tynku, konieczne jest rozebranie jej na części.

W pierwszej kolejności należy zdjąć z zawiasów skrzydła okienne oraz jeżeli posiadamy parapet blaszany zamocowany bezpośrednio do ramy, oderwać również ten element. Kiedy usuniemy już skrzydła, parapet i listwy maskujące, dolny bok ościeżnicy nacinamy w dwóch miejscach, w odstępach ok. 10 cm.

Należy także naciąć nożem styk ramy z ociepleniem budynku, aby dalsze działania nie uszkodziły tynku. Następnie wyciągamy wycięty fragment, co pozwoli na złożenie ramy w narożach, dzięki podważeniu boków łapą ciesielską.

Przygotowanie ościeża pod nowe okna

Kolejnym krokiem przygotowawczym jest oczyszczanie ościeża z pozostałych elementów starego okna i zanieczyszczeń, takich jak kawałki cegły. Warto zwrócić uwagę na precyzyjne wyrównanie dolnej części ościeża – jest to konieczne dla zapewnienia solidnego oparcia nowemu oknu. Jeżeli planujemy mocowanie okien PCV na kotwach, należy także odkuć tynk w miejscach, gdzie mają być one przykręcone.

Montaż okien PCV

Wybór sposobu montażu okien PCV musimy uzależnić od materiału, z jakiego wzniesione są mury budynku oraz metody wykończenia ościeża. Najważniejsze jest, by mocowanie zapewniało stabilność oknu, również pod naporem wiatru i częstego otwierania oraz zamykania. W celu zapewnienia stabilizacji, do montażu okien PCV stosuje się kotwy lub dyble.

W przypadku ścian wykonanych z pustaków bądź betonu komórkowego, najlepszym rozwiązaniem jest wybór kotew, czyli stalowych płaskowników, które osadza się w ramie i przykręca do boku ościeża. Dzięki zastosowaniu kotew możliwe jest odsunięcie punktów mocowania od krawędzi muru, co jest ważne w przypadku ścian o niskiej wytrzymałości.

Podczas wymiany okien częściej stosuje się jednak stalowe kołki rozporowe, czyli dyble, które przechodzą przez ramę. Typ dybli dobieramy do rodzaju materiału, z którego wykonana jest ściana. Np. do montażu w pustakach ceramicznych należy stosować kołki ze spęczającą się koszulką. Długość dybli musi zapewniać co najmniej 5 cm osadzenie w murze.

Ostatnim etapem jest wykonanie uszczelnienia między ościeżem a ramą. W tym celu można użyć np. pianki poliuretanowej, która pełni także funkcję mocowania. Przed przystąpieniem do wypełniania należy dokładnie oczyścić powierzchnię i lekko ją zwilżyć, co zapewni lepszą przyczepność pianki i jej równomierne twardnienie.

Chociaż samodzielna wymiana okien nie jest bardzo trudnym zadaniem, wymaga dużej precyzji. Co więcej, niektórzy producenci unieważniają gwarancję na okna w sytuacji, gdy montażu nie wykonuje autoryzowana ekipa. Dlatego warto wziąć pod uwagę zatrudnienie profesjonalnej firmy montażowej.