ukladanie-trawnika
19 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Technika układania trawników rolowanych
5 (100%) / 1 głosów

Technika układania trawników rolowanych

Doskonałą alternatywą dla klasycznego trawnika z siewu jest tzw. trawnik z rolki, który daje w zasadzie natychmiastowy efekt. Wprawdzie trawniki rolowane nie są tanie, ale ich popularność z roku na rok rośnie. Układanie darni z rolki nie jest przy tym zbyt skomplikowane. Jak zatem należy się do tego zabrać i o czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Kiedy należy układać rolowany trawnik?

Trawnik z rolki najlepiej zakładać wiosną bądź jesienią. Okazuje się bowiem, że niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się trawy. Nie ma jednak również przeszkód, aby trawnik założyć kiedy indziej, np. późną jesienią czy latem. Trawa z rolki jest odporna na przymrozki. Przygotowanie do układania trawnika jest takie samo jak w przypadku innych trawników: trzeba oczyścić podłoże z chwastów, kamieni, korzeni, i innych elementów.

Na jakiej glebie układać trawę z rolki?

Trawy lubią gleby lekko kwaśne, lekkie i próchnicze. Jeśli podłoże jest za kwaśne, należy posypać je wapnem. Gdy ziemia jest jałowa, dobrze jest nadsypać ją warstwą żyznej gleby o grubości około 10 cm. Na trzy tygodnie przed rozłożeniem trawnika można sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy lub specjalny nawóz do trawników. Na koniec teren trzeba wyrównać i delikatnie zwałować. Darń powinno układać się od razu po przywiezieniu. Pracę dobrze jest wykonać w ciągu jednego dnia, gdyż trawa magazynowana w rolkach może szybko się zniszczyć. Samo układanie trawnika z rolki nie jest skomplikowane.

Jak układać rolki?

Rolki układa się jedna przy drugiej. Rozwija się je w taki sposób, aby w każdej z nich źdźbła trawy były skierowane w tę samą stronę, najlepiej na tzw. „mijankę”. Wówczas trawnik prezentuje się najbardziej estetycznie. Ułożony trawnik należy obficie podlać. Przez okres przyrostu bardzo ważne jest aby darń była cały czas wilgotna. Podstawą jest obfite podlewanie, tak aby nie tylko sama darń była mokra, ale również podłoże pod nią. Nie można dopuścić do wysuszenia trawy, gdyż wówczas korzeń nie będzie miał możliwości połączyć się z podłożem, dodatkowo mogą pojawić się szpary między rolkami, które później trudno wyeliminować. Po około dwóch tygodniach kiedy trawnik się ukorzeni, można zacząć go użytkować i kosić.

Trawniki z rolki warto kupować u wyspecjalizowanych w ich produkcji firm, takich jak na przykład Green Flor – dzięki temu możemy być pewni, że w razie trudności z ich rozłożeniem będziemy mogli liczyć na fachową pomoc.