tapety
9 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Tapety we wnętrzach. Sugestie aranżacyjne
5 (100%) / 1 głosów

Tapety we wnętrzach. Sugestie aranżacyjne

Tapety są niewątpliwie najprostszym i najszybszym sposobem na odświeżenie aranżacji wnętrz. Obecnie niezwykle popularne, niepowtarzalne wzory w postaci murali stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Producenci prześcigają się w pomysłach, proponując rozwiązania w postaci tradycyjnych tapet papierowych, tapet winylowych, rozwiązań przestrzennych 3D czy wydruków na włóknie szklanym z przeznaczeniem do powierzchni o zwiększonej wilgotności. Dobrze dobrany wzór potrafi całkowicie odmienić wnętrze nadając mu świeżości i charakteru. Podpowiadamy, jak dobierać je do aranżacji.

Kiedy warto zdecydować się na tapetę we wnętrzu?

Współczesne tapety są jak małe dzieła sztuki, zastosowanie tapety czy fototapety we wnętrzu to  jeden z ciekawszych sposobów na ozdobienie ścian, ale też ukrycie ewentualnych nierówności. Wielość wzorów, kolorów i odniesień przyprawia wręcz o mały zawrót głowy, zatem warto stosować tapety we wnętrzach w przemyślany sposób.

Jak dobrać tapetę do wnętrza?

Kluczem do sukcesu udanej aranżacji z udziałem tapety jest jej odpowiedni dobór, przede wszystkim pod kątem kolorystyki i powierzchni, na której mamy zamiar ją położyć. Tapeta, która docelowo ma pokryć całą powierzchnię ściany, może stać się najmocniejszym punktem całej aranżacji. Koniecznie musi więc pasować do stylistyki wnętrza, aby idealnie z nią współgrać. Źle dobrana tapeta może natomiast przytłoczyć i optycznie zmniejszyć wnętrze, czego każdy wolałby uniknąć.

Jeśli nie do końca wiecie jak wybrać tapetę do swojego wnętrza, potraktujcie ją jako tło dla mebli i innych elementów jego wyposażenia. I tak na przykład, jeśli wybraliście do tego pomieszczenia ciemne meble, zdecydujcie się na jasną tapetę, która rozjaśni pokój i wyeksponuje wyposażenie. Jako tło najlepiej sprawdzają się tapety jednokolorowe.

Dzięki tapetom można także sprawić, że wybrane wnętrze wyglądać będzie na znacznie większe. Jeśli chcecie optycznie poszerzyć pomieszczenie, zdecydujcie się na tapety w pasy poziome. Gdy natomiast zależy wam na tym, by wnętrze wyglądało na wyższe. Wybierzcie tapetę w pasy pionowe.

Dobierając odpowiedni wzór tapety, małym nakładem pracy jesteśmy w stanie przeprowadzić całkowitą metamorfozę wnętrza. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest użycie tapety dającej efekt głębi i drugiego planu, taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń. Gładkie tapety z delikatnym wzorem lub strukturą nadają wnętrzu elegancji i charakteru. Klienci coraz częściej poszukują oryginalnych rozwiązań – dziś tapeta pojawia się w kuchni, pod prysznicem czy na frontach szafy. Jedną z ciekawszych marek są niewątpliwie tapety Wall&Deco, to jeden z pierwszych producentów i prekursor produkujący niepowtarzalne wzory pod konkretny wymiar ściany. Tapety w systemie WET to pomysł na szybkie odświeżenie aranżacji łazienki bez konieczności kłucia kafli. Zamiast dużego remontu i zbędnego bałaganu możemy zastosować tapety w systemie WET przyklejając je na istniejącą powierzchnię. Ogranicza nas tylko wyobraźnia – podpowiada nasz rozmówca z firmy LIVING STORY.

Oryginalna ozdoba wnętrza – tapeta na jednej ścianie

Dawniej tapety kładło się zawsze na wszystkich ścianach pomieszczenia. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego klasycznego zabiegu aranżacyjnego na rzecz ciekawszego i bardziej przykuwającego wzrok. Mowa tu o położeniu tapety tylko na jednej ścianie. Najlepiej pokryć tapetą tę ścianę, która najczęściej się brudzi – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, tapetę można szybko i skutecznie wyczyścić.

Tapeta położona na jednej ścianie zda egzamin zarówno w salonie, jak i w sypialni. W przypadku tego drugiego pomieszczenia, warto położyć ją na ścianie, pod którą ustawione jest łóżko. Dobrze dobrana tapeta może sprawić, że sypialnia stanie się jeszcze bardziej przytulna i stylowa. Istotny jest jednak dobór odpowiedniego wzoru, który nie powinien być zbyt krzykliwy.