gabion
23 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby zastosowania gabionów
5 (100%) / 1 głosów

Sposoby zastosowania gabionów

Jeżeli po raz pierwszy widzisz słowo „gabiony”, będziesz zaskoczony informacją, że prawdopodobnie mijasz je codziennie na swojej drodze, a być może nawet w jakiś sposób z nich korzystasz! Gabiony to metalowa siatka uformowana najczęściej w prostopadłościan lub sześcian. Przypomina klatkę, ma jednak zupełnie inne zastosowania. Jakie? Właśnie o tym powiemy niżej.

Zastosowania gabionów

Ile zastosowań może mieć metalowa siatka, której nadano przestrzenną formę? Okazuje się, że sporo. Gabiony są wykorzystywane przede wszystkim jako elementy konstrukcyjne, dekoracyjne oraz zabezpieczające. Dziedziny, które po nie sięgają, to: budownictwo, architektura miejska, architektura zieleni, a także prace ziemne.

Architekci coraz chętniej wykorzystują gabiony jako bazę do wykonywania ogrodzeń. Pasują one do różnych stylów, charakterów otoczenia i potrzeb. Pusty gabion byłby mało efektownym i niefunkcjonalnym ogrodzeniem, ale łatwo to zmienić, wypełniając go określonym materiałem, np. kamieniami lub drewnem. Nagle ten niepozorny element zyskuje interesujący wygląd – surowy, jeżeli postawimy na kamień, nieco przytulniejszy i cieplejszy, jeżeli wybierzemy drewno. Warto zaznaczyć, że oba te materiały występują w bogactwie barw, wzorów, rozmiarów i form, co umożliwia stworzenie oryginalnego i unikatowego ogrodzenia.

Gabion, odpowiednio wypełniony, może też pełnić funkcję dekoracji. Ten atut często wykorzystują projektanci przestrzeni miejskiej, którzy tworzą z gabionów np. ozdobne kolumny. Warto zaznaczyć, że siatka, z której gabion jest wykonany, może się sprawdzić w towarzystwie roślin pnących – z czasem gabion stanie się dla niej podporą i obrośnie w soczystą zieleń, integrując się np. z otoczeniem w parku.

Na przeciwnym biegunie zastosowań gabionów jest ich użycie do wzmacniania gruntu, a dokładniej – skarp. Wypełniony ciężkim i odpornym materiałem gabion stanowi przeszkodę dla osuwającej się ziemi, co podnosi bezpieczeństwo osób i obiektów w otoczeniu.

Charakterystyka gabionów

Gabiony mogą się różnić pod wieloma względami: materiałami, z których je wykonano, grubością drutu czy wielkością oczek. Jakie gabiony są oferowane? Prześledźmy to na przykładzie produktów firmy ZMW RAPMET.

Dostępne tam gabiony są sześcienne lub prostopadłościenne. Powstają ze stalowej siatki zgrzewanej, co zapewnia wytrzymałość nawet przy dużym obciążeniu i nadaje gabionom sztywność. Krawędzie są łączone spiralą, co także sprzyja trwałości.

Jest ona ważna nie tylko z uwagi na to, że gabiony są wypełniane kamieniami i ciężkimi balami drewna, ale też dlatego, że stosuje się je na zewnątrz, a więc pozostają wyeksponowane na działanie czynników pogodowych. Aby zmienna polska pogoda nie uszkadzała gabionów, wykonuje się je z siatki ocynkowanej ogniowo. Dzięki temu konstrukcji nie grozi rdza, która prowadziłaby do uszkodzenia i stwarzała zagrożenie dla otoczenia. Dobrej jakości gabiony posłużą wiele lat, pozostając całkowicie bezpieczne.