filtr
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby oczyszczania i filtracji powietrza
5 (100%) / 1 głosów

Sposoby oczyszczania i filtracji powietrza

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza oraz zapobieżenia uszkodzeniom klimatyzacji i innych instalacji wentylacyjnych stosowane są zróżnicowane filtry, spełniające różnego rodzaju zadania w zależności od indywidualnych potrzeb. Stosuje się je nie tylko do użytku domowego, ale także w rozmaitych gałęziach przemysłu, laboratoriach, biurowcach czy szpitalach.

 

Filtry powietrza gazowe

Filtry gazowe służą do usuwania z powietrza takich zanieczyszczeń, jak np. zapachy, opary chemiczne czy bakterie i wirusy. Wśród nich możemy wymienić między innymi:

Filtry węglowe – nazywane inaczej filtrami z węglem aktywowanym. Doskonale sprawdzają się przy oczyszczaniu powietrza z wszelkiego rodzaju zapachów, dymu i oparów chemicznych. Zasada ich działania opiera się na reakcji chemicznej zanieczyszczeń z węglem aktywnym, który charakteryzuje się niewielkimi chłonnymi porami i dużą powierzchnią chłonną. Co ważne, usunięte zanieczyszczenia zostają związane i nie są uwalniane z powrotem do powietrza. Na uwagę zasługuje szeroka oferta filtrów węglowych proponowana przez firmę BODIM.

Filtry UV – sprawdzają się przy usuwaniu bakterii, wirusów i pleśni. Za pomocą promieni ultrafioletowych niszczą patogeny pozostające w ich zasięgu. Ich wadą jest fakt, iż nie oczyszczają powietrza z lotnych związków organicznych, gazu i dymów. Nie radzą sobie również z alergenami i kurzem.

 

Filtry powietrza pyłowe

W tej grupie znajdują się wszelkie filtry mające za zadanie oczyszczenie powietrza między innymi z pyłków, kurzu i roztoczy. Należą do nich:

Filtry wodne – dobrze spełniają swoją rolę przy usuwaniu kurzu, sierści i roztoczy, jednak nie są w stanie oczyścić powietrza z mniejszych cząstek – wirusów, bakterii czy zapachów. Ich podstawę stanowi element zasysający powietrze oraz komora z wodą. Filtr wodny, w celu zwiększenia skuteczności, często stosuje się w połączeniu z filtrami innego rodzaju. Należy dodać, iż nie wymaga on wymiany wkładów filtracyjnych, jednak bardzo istotne jest, aby był regularnie czyszczony, gdyż element, w którym osiadają zanieczyszczenia, może sprzyjać rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni.

Filtry kartonowe – są bardzo wydajne, ekologiczne i proste w utylizacji. Doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie rozpylane są substancje w stanie płynnym – w przemyśle meblarskim, samochodowym czy spożywczym. Ich konstrukcja opiera się na dwóch warstwach mocnego perforowanego kartonu.

Maty filtracyjne – stosowane są zarówno do filtracji wstępnej, jak i końcowej w celu oczyszczenia powietrza doprowadzanego do urządzeń lakierniczych. Ponadto używane są w szafach sterowniczych i przy sprężarkach do klimakonwektorów, a także do filtrowania powietrza dolotowego i wylotowego. Wykonane są ze specjalnych włókien syntetycznych.

Oprócz wyżej wymienionych filtrów powietrza możemy wyróżnić również filtry wysokoskuteczne. Przykładem mogą być filtry HEPA. Są  one w stanie wychwycić z powietrza nawet mikroskopowe zanieczyszczenia, takie jak pyłki, wirusy, grzyby, pleśń, bakterie, zarodniki roztoczy, a także sierść zwierząt. Usuwają wszelkie cząsteczki o wielkości nie mniejszej niż 0,3 mikrona. Filtry te wykonane są ze szkła spiekanego.