6 grudnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Sadzenie drzewek krok po kroku
5 (100%) / 2 głosów

Sadzenie drzewek krok po kroku

Wiele osób, którym spodobał się pomysł kupna żywego drzewka na prezent obawia się, czy aby taki upominek nie będzie dla obdarowanej osoby zbyt dużym obciążeniem. Chociaż perspektywa prezentu, który nie tylko będzie cieszył przez długie lata, ale w ich czasie jeszcze wzrastał jest bardzo kusząca, można zastanawiać się nad tym, czy jego uprawa nie będzie zanadto wymagająca.

Czy drzewko to dobry prezent?

Żywe drzewko do doskonały pomysł na najróżniejsze okazje. Wiosną i latem, z okazji rozmaitych rocznic, ślubów lub narodzin dziecka warto obdarowywać rodzinę czy przyjaciół gatunkami, które można od razu zasadzić w ogrodzie. Zimą lepiej sprawdzą się drzewka przeznaczone do uprawy donicowej na balkonie – podpowiada nasz rozmówca z firmy Prima Green, od lat prowadzącej szkółki leśne, a od niedawna również portal podarujdrzewko.pl.

Drzewko to doskonały pomysł na prezent zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na oryginalności, ale także pewności, że nasze intencje zostaną dobrze odczytane. Drzewa niosą w sobie bogatą symbolikę, przy czym nie zdarza się, by nasuwała ona negatywne skojarzenia. Jest to zatem podarunek wyjątkowy, ale jednocześnie uniwersalny.

Żywe drzewko oczywiście wymaga pielęgnacji. By utrzymać roślinę w dobrej formie, nowy właściciel będzie musiał zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podlewać. Jednak uprawa drzewek sprzedawanych w charakterze prezentów nie jest trudna. Są to gatunki wytrzymałe, odporne na warunki klimatyczne panujące w Polsce.

Jak zasadzić młode drzewko?

Wybierając miejsce dla drzewka trzeba kierować się wymaganiami konkretnego gatunku. Jeżeli w nadchodzące święta Bożego Narodzenia planujesz wręczyć bliskim taką niespodziankę, wybierz na prezent Świerk Conica. Takiej rośliny nie trzeba od razu przesadzać w glebę – doskonale sprawdzi się również na balkonie. Świerk w donicy może być ozdobą sam w sobie, ale może też stanowić tło dla światełek i innych dekoracji świątecznych.

Jeśli planujesz zakup drzewka, które ma docelowo znaleźć się w ogrodzie pamiętaj, że jego zasadzenie będzie możliwe dopiero na wiosnę. Zatem ozdobne i owocowe drzewka będą musiały przezimować w domu.

Wiosną, gdy właściciel drzewka wybierze już dla niego odpowiednie miejsce, zasadzenie rośliny nie będzie wielkim wyzwaniem. Sadząc kilka drzewek trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, czyli około 2 metrów.

Na wyznaczonych stanowiskach należy wykopać niewielkie dołki. Każdy z nich powinien być tylko troszkę większy od bryły korzeniowej drzewka. Przed umieszczeniem w nim rośliny, warto nasypać na dno kompostu lub żyźniejszej gleby, która dobrze odżywi drzewko na początkowym etapie wzrostu.

Podczas umieszczania drzewka w dołku należy zachować ostrożność. Korzenie nie powinny wyginać się, łamać, ani podwijać. Najlepiej trzymać roślinę prosto nad dołkiem i stopniowo obsypywać ziemią, którą następnie należy udeptać. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest przywiązanie zasadzonego drzewka do palika.

Po udeptaniu ziemi wokół drzewka trzeba je podlać. Młodą roślinę podlewamy bardzo obficie. Przekopana ziemia przy drzewku prawdopodobnie będzie opadać, toteż należy ją uzupełnić w taki sposób, by poziom gruntu się wyrównał.

Jak widać, cały proces nie jest szczególnie skomplikowany i z pewnością każdy sobie z nim poradzi. Jeśli chcesz podarować drzewko bliskiej osobie, możesz też zaoferować pomoc w jego sadzeniu. Oprócz dobrej zabawy w gronie znajomych z pewnością czeka cię sporo satysfakcji.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41