11 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rusztowania – kiedy kupić, a kiedy wynająć?
5 (100%) / 1 głosów

Rusztowania – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Obecnie na polskim rynku działają firmy, które nie tylko produkują i sprzedają rusztowania, ale i zajmują się ich wynajmem  odbiorcom indywidualnym i przedsiębiorcom. W końcu po co kupować rusztowanie budując tylko jeden dom, w sytuacji, gdy później nie będzie ono wykorzystywane. Jednak czy wynajem rusztowania w ogóle się opłaca?

Wycena wynajmu rusztowania

Wiele firm, takich jak na przykład działający na Pomorzu Altrad, zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie montażu i wynajmu rusztowań. Czasami, o ile zachodzi taka potrzeba, specjalista dokonuje pomiaru obiektu i przygotowuje na tej podstawie wycenę całej usługi. W cenę wynajmu na ogół wliczony jest transport rusztowania, jego montaż i demontaż. Stawki za wynajem rusztowania uzależnione są oczywiście od ilości, czasu wynajmu oraz konfiguracji rusztowania. Średni miesięczny czynsz za dzierżawę rusztowania wynosi od 5 do 8% jego wartości. Tym samym zakup rusztowania zwraca się po 350-600 dniach użytkowania.

Jak często będziemy go używać?

Jednocześnie warto jednak pamiętać o tym, że w większości przypadków w polskich warunkach klimatycznych rusztowania są użytkowane przez maksymalnie 250-270 dni w ciągu roku. Ponadto nie we wszystkie dni się z nich korzysta. W przypadku mniejszych firm rusztowania są stosowane przez 60-80 dni, a w tych nieco większych od 120 do 180 dni w roku. W praktyce więc zwrot nakładów poniesionych na zakup rusztowań zwraca się nawet po 10 sezonach. Dlatego też w wielu sytuacjach warto przynajmniej rozważyć wynajem rusztowania. Wówczas nie trzeba dodatkowo ponosić kosztów magazynowania rusztowania, jego ewentualnych napraw i konserwacji, dzięki czemu pozbędziemy się sporego problemu i dodatkowych wydatków.

Korzyści z wynajmu rusztowań

Decydując się na wynajem rusztowania, płaci się za dokładnie taką samą ilość sprzętu, jaka w danym momencie jest potrzebna. Oprócz tego zawsze można zdecydować się na wynajem rusztowania, które najlepiej dostosowywane jest do wykonywania określonego rodzaju prac. Większego problemu nie ma więc wówczas, gdy trzeba zastosować mniej typowe rozwiązania czy zachodzi potrzeba wykorzystania rzadziej stosowanych elementów rusztowań. Tak jest m.in. w przypadku dźwigarów kratowych czy konsol. Zakup rusztowania opłaca się tylko wtedy, gdy będzie ono często i w pełni wykorzystywane przez fachowców. Dodatkowo warto pamiętać także o tym, że czynsz za wynajem rusztowań stanowi bezpośrednio koszt działalności firmy. Z kolei w wypadku zakupu rusztowania proces amortyzacji trwa w Polsce 5 lat.