6 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje rolet okiennych zewnętrznych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje rolet okiennych zewnętrznych

Okienne rolety zewnętrzne mają za zadanie zabezpieczać wnętrza budynku przed przegrzaniem latem i utratą ciepła w miesiącach jesienno-zimowych. Co więcej, przyczyniają się do obniżenia poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz. Ich specjalne rodzaje mogą także skutecznie chronić przed włamaniem. Przedstawiamy rodzaje rolet zewnętrznych.

O roletach zewnętrznych

Dzięki swojej funkcjonalności, rolety zewnętrzne stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem, śniegiem oraz słońcem. Ponadto, zapewniają dobrą izolację termiczną budynku, co pozwala zapobiec nadmiernemu nasłonecznianiu się pomieszczeń latem i oszczędzić energię cieplną zimą.

-Inną zaletą zewnętrznych rolet okiennych jest to, że zwiększają izolację akustyczną. Dzięki temu odczuwalnie obniżyć można poziom hałasu w pomieszczeniach. Co więcej, umożliwiają zachowanie prywatności, podnosząc komfort osób przebywających wewnątrz budynku – dodaje nasz rozmówca, reprezentujący Fabrykę Okien BROS pod Poznaniem.

Dobrze wiedzieć, że każdy rodzaj rolet opóźnia czas włamania, jednak te spełniające normy antywłamaniowe charakteryzują się odpowiednio wzmocnioną i solidnie zamontowaną konstrukcją.

Rodzaje rolet

Podstawowymi elementami rolet zewnętrznych są obudowa (skrzynka i prowadnice), pancerz oraz napęd manualny lub elektryczny. Wśród rodzajów rolet wyróżniamy natomiast:

  • Rolety naokienne – ich obudowa wykonana jest z PCV, posiadają pokrywę rewizyjną umieszczoną od dołu lub od tyłu skrzynki, która nakładana jest na okno i wraz z nim montowana w okiennej wnęce. Tego typu rolety zewnętrzne można montować w różnych wariantach zabudowy, w tym w zabudowie całkowitej. Znajdują zastosowanie w nowym budownictwie, a także podczas modernizacji istniejących budynków. Najlepiej podjąć decyzję o ich montażu jeszcze na etapie tworzenia projektu budynku lub w czasie wymiany stolarki okiennej.
  • Rolety natynkowe – z obudową wykonaną z aluminium i pokrywą rewizyjną, którą umieszcza się od przodu skrzyni montowanej na murze lub we wnęce okiennej, nie posiadają możliwości zabudowy. System tego typu rolet stosuje się w nowym budownictwie lub przy modernizacji już istniejących budynków. Decyzję o ich montażu podjąć można w dowolnym momencie.
  • Rolety podtynkowe – posiadają obudowę wykonaną z aluminium z pokrywą rewizyjną, która umieszczona jest od dołu skrzynki montowanej przed oknem, w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu. Konieczna jest ich zewnętrzna zabudowa. Podtynkowe rolety wykorzystywane są tylko w nowym budownictwie, dlatego decyzję o ich zastosowaniu należy podjąć na etapie projektu.
  • Rolety RKS – obudowa tych rolet wykonywana jest z ceramiki lub poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym, z rewizyjną pokrywą umieszczoną od dołu skrzynki zamontowanej w miejscu nadproża okna. Te rolety trzeba całkowicie zabudować, a decyzja o ich montażu musi zostać podjęta na etapie projektu.

Warto wiedzieć, że we wszystkich systemach rolet zewnętrznych można zastosować pancerz z aluminium lub PCV, a skrzynka na rolety może zostać dodatkowo wyposażona w rolowaną siatkę antyinsektową.