4 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje pergoli tarasowych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje pergoli tarasowych

Pergole to skuteczny sposób na estetyczne zadaszenie, które szybko stworzy cień na balkonie, tarasie lub pod konstrukcją ogrodową. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się pergole zwijane i żaluzjowe. Jakie konkretnie rodzaje pergoli dostępne są w ofertach producentów oraz jakie zalety ma ich stosowanie? Dowiedz się, dlaczego ten typ ruchomego zadaszenia jest obecnie tak popularny, zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i użytkowej. 

Kiedy warto zamontować pergole zwijane?

Pergole to najlepsze zadaszenie, które nie jest wpisane na stałe w zabudowę tarasu lub balkonu, a umożliwia korzystanie tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy taras bądź balkon ma być chroniony przed promieniami słońca lub przeciwnie, gdy pogoda się popsuje i np. spadnie deszcz lub zacznie mocno wiać. Warto podkreślić, że pergole zwijane w porównaniu z innymi typami zadaszeń m.in. markizami lub parasolami, są bardziej trwałe i odporne na panujące warunki atmosferyczne. Co warto podkreślić, to pergole wyposażone w automatyczny, zwijany dach są komfortowe i łatwe w obsłudze, przez co w krótkim czasie umożliwiają ich użytkowanie. Pergole zwijane najczęściej uruchamiane są przy pomocy pilota, dzięki czemu można je uruchomić jednym przyciskiem. Wybór tego rodzaju zadaszenia jest tak popularny, gdyż wykonane są z trwałych materiałów, odpornych m.in. na niskie i wysokie temperatury, promienie UV oraz wilgoć. Tym samym, korzystanie z nich możliwe jest praktycznie o każdej porze roku i w różnorakich warunkach atmosferycznych. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj pergoli także ze względu na ich estetykę – konstrukcja oparta na aluminiowych słupach i ruchomy dach wykonany ze specjalnej tkaniny nie zaburza geometrii bryły budynku.

Jakie zalety mają pergole żaluzjowe?

Innym, często wybieranym rodzajem są pergole żaluzjowe, zwane także ruchomymi. Tak samo jak pergole zwijane, chronią przed różnorakimi warunkami atmosferycznymi.

Istotnym jest fakt, że dają możliwość regulacji dostępu światła słonecznego, a do tego są elegancko wykończone i mają nowoczesny wygląd. Najczęściej zbudowane są z lamel aluminiowych oraz materiałowego dachu poziomego – podkreśla specjalista ze sklepu internetowego Superpergole.pl.

Co warto podkreślić, to fakt, że pergole żaluzjowe mogą być wolnostojące lub oparte o ścianę bądź naroże budynku. Dodatkowo, wyposażone są w system rynnowy, który przez nogi pionowe odprowadza wodę. Zaletą pergoli żaluzjowych jest możliwość zastosowania rolet bocznych lub przesuwnego systemu szklanego.