3 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje osłon okiennych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje osłon okiennych

Dawniej w każdym oknie wisiały firanki oraz zasłonki. Czasy się zmieniły i tego typu osłony okienne spotyka się coraz rzadziej. Kojarzą się z „babcinym” stylem, a większość z nas chce jednak mieć nowoczesne mieszkania. Natomiast ciągle pozostaje do spełnienia funkcja, którą one spełniały, ale ją realizują inne, bardziej funkcjonalne i estetyczne instalacje.

Po co zasłaniamy okna?

Ochrona prywatności – zdarza się, że do okien sąsiedniego bloku jest bardzo blisko, a co za tym idzie: prawie jesteśmy w stanie przeczytać sąsiadowi przez ramię jego poranną gazetę. Chcemy chronić swoją prywatność, zatem przesłaniamy okna.
Izolowanie od światła dziennego – w pomieszczeniach typu sypialnia czy pokój dziecka przydaje się wyciemnienie. Latem jak wiemy, słońce wstaje bardzo wcześnie i wolelibyśmy, żeby o tej porze dzieci nas jeszcze nie stawiały nas na nogi.
Ochrona przed nagrzewaniem wnętrz – wpadające do pomieszczenia słońce potrafi bardzo nagrzać wnętrze. Przesłonięcie okna pomaga zachować w mieszkaniu chłód.
Ochrona przed insektami – jeśli podczas wietrzenia do pokoju dostaną się insekty, możemy zapomnieć o dobrze przespanej nocy.

Do ochrony przed słońcem i wścibskim okiem sąsiada doskonale nadają się rolety, żaluzje i verticale. Przed owadami zabezpieczą nas moskitiery, a tarasy czy balkony ocienimy markizami. Spytaliśmy producenta tychże, na co najbardziej zwracać uwagę przy wyborze. W firmie Lechrol dowiedzieliśmy się:

Dobrze, jeśli producent oferuje dużą różnorodność materiałów oraz kolorów. Sprawia to, że każdy bez problemu znajdzie to, co najbardziej pasuje do jego czterech kątów. Dużym ułatwieniem jest też, jeśli w tym samym miejscu mamy możliwość zamówienia montażu.

  • Rolety – występują w wersji zewnętrznej i do wnętrz. Te zewnętrzne są dodatkowo zabezpieczeniem przed niepożądanym wtargnięciem. Wewnętrzne dają nieograniczone wręcz możliwości dopasowania do wystroju wnętrz. Mogą być w wersji rzymskiej – najbardziej delikatnej i odpowiadającej dawnym firankom, dachowej – czyli umożliwiającej montaż w oknach dachowych oraz klasycznej, zwanej inaczej kasetową.
  • Żaluzje oraz verticale – sprawdzają się i w przytulnych domowych przestrzeniach, jak i różnego rodzaju biurach. Występują w wersji, drewnianej, aluminiowej oraz plisowanej – dającej najwięcej możliwości, jeśli chodzi o kształt: prostokątny, trójkąty, trapezu czy fragmentu okręgu oraz nachylenie płaszczyzny od pionowej do horyzontalnej.
  • Markizy – głównie chronią przed słońcem, wiatrem oraz opadami. Ich najważniejsze właściwości to trwałość, funkcjonalność oraz estetyczny wygląd. Mogą zmienić każdy balkon czy taras w urokliwe miejsce do wypoczynku.
  • Moskitiery – nadają się do montażu we wszystkich systemach stolarki okiennej PCV i drewnianej. Nie ograniczają widoczności w świetle okna i stanowią jego integralna część.