nasiona-rolnicze
15 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje nasion rolniczych
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje nasion rolniczych

Nasiona rolnicze wykorzystywane są do wysiewu różnego rodzaju roślin o szeroko pojętym zastosowaniu w rolnictwie. Mogą to być gatunki z przeznaczeniem na pastwiska, nawóz czy paszę. Tego typu odmiany mają przede wszystkim znaczenie użytkowe i przeznaczone są typowo pod uprawę o charakterze rolniczym, nie wysiewa się ich w ogrodach. Jakie są najpopularniejsze rodzaje nasion rolniczych?

Rośliny motylkowe

Rośliny motylkowe mają szerokie zastosowanie w rolnictwie, m. in. do pozyskiwania nawozu i pasz, zarówno w płodozmianie, jak i w charakterze roślin pastewnych. Do zalet tych gatunków należy ich korzystny wpływ na parametry gleby, przez co są one powszechnie wykorzystywane jako rośliny poplonowe. Wśród roślin motylkowych wyróżniamy dwie grupy:

  • Rośliny motylkowe drobnonasienne – różne odmiany koniczyn, a także inne gatunki jak np. komonica czy seradela, to rośliny bogate w białko, które wysiewa się na pastwiskach.
  • Rośliny motylkowe grubonasienne – do tej grupy zaliczamy rośliny strączkowe, takie jak bób czy groch. Te nasiona rolnicze cenione są ze względu na wysoką zawartość białka i wykorzystywane do produkcji pasz i nawozu oraz w charakterze roślin pastewnych. Użyźniają glebę wzbogacając ją w azot.

Rośliny okopowe i oleiste

Nasiona roślin oleistych i okopowych służą do wysiewu gatunków zarówno o przeznaczeniu spożywczym, jak i o charakterze pastewnym. Dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdzają się w roli roślin poplonowych i z przeznaczeniem na zieloną masę.

  • Rośliny okopowe – do najpopularniejszych odmian należą m. in. buraki, kapusta, rzepa czy marchew. Są to rośliny o charakterze głównie pastewnym, mające niebagatelne znaczenie w żywieniu zwierząt hodowlanych.
  • Rośliny oleiste – nasiona tych roślin wyróżnia wysoka zawartość tłuszczów, z których wytwarza się oleje roślinne. Ponadto gatunki oleiste, takie jak rzepak, wykorzystywane są również jako rośliny na paszę.

Inne

Jakie są pozostałe rodzaje nasion rolniczych?

Ważną grupę stanowią nasiona traw. – Mówi specjalista reprezentujący firmę Agronas z Koła. – Gatunki, takie jak kostrzewa czy życica, są powszechnie wykorzystywane na pastwiskach. Trawy pastewne stanowią podstawowy pokarm dla wielu gatunków zwierząt hodowlanych i są cenione ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Inne gatunki paszowe to też np. gryka. Ponadto do nasion rolniczych zaliczamy również gatunki wykorzystywane w pszczelarstwie, czego przykładem jest facelia błękitna. Nasiona rolnicze pochodzące z pewnego źródła to gwarancja efektywnej pracy w każdym gospodarstwie.