maszyny do palowania
2 lutego 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje maszyn do wbijania pali
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje maszyn do wbijania pali

Pale stanowią podstawę konstrukcji wielu obiektów – to na nich opierają się mosty czy wiadukty. Istotne znaczenie mają również pale fundamentowe przekazujące obciążenia z budynku. Ze względu na duże gabaryty tego rodzaju pali, zwłaszcza ich masę i długość, ich bezpieczne i stabilne umieszczenie w gruncie wymaga zastosowania odpowiednich technologii. Jakie maszyny wykorzystuje się do palowania?

Kafary

Kafary to maszyny do palowania znane już od czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków konstrukcja tych urządzeń ewoluowała, jednak ich zasada działania pozostaje niezmienna. Najważniejszym elementem kafara jest masywna baba, czyli odpowiednio dobrany ciężar, dzięki któremu możliwe jest wbicie w grunt gotowego pala. We współczesnych urządzeniach ruch baby odbywa się na niezbyt długim odcinku przy wysokiej częstotliwości uderzeń ciężaru w pal. Obecnie największą popularnością cieszą się kafary korzystające z zasad pneumatyki, czyli takie, w których stosuje się sprężone powietrze, a także maszyny hydrauliczne. Istnieją przy tym kafary do wbijania niewielkich słupków i barier, jak i większych pali. Wyróżniamy kafary kolejowe, dzięki którym możliwe jest palowanie wzdłuż torowisk, a także kafary nawodne, które montuje się na statkach i wykorzystuje do wbijania pali w grunt pod wodą. Kafary mogą występować również w wersji samojezdnej, a także połączonej z osprzętem palowniczym. Młoty kafarowe mogą być także montowane na dźwigach. Jedną z metod robót palowniczych jest wbijanie w grunt za pomocą kafara specjalnych rur obsadowych do montażu pali. Do ich demontażu i wymiany wykorzystuje się z kolei tzw. wyrywacze kafarowe.

Koparkowy osprzęt bijakowy

Obecnie coraz większa popularnością cieszą się specjalne młoty hydrauliczne montowane w charakterze osprzętu koparkowego w miejscu, w którym tradycyjnie znajduje się łyżka koparki. Za pomocą takich urządzeń bijakowych można wbijać pale o określonych rozmiarach, ale też profile stalowe, urządzenia z zakresu fotowoltaiki, a także bariery. – Wymienia specjalista reprezentujący Zakład Hydrauliki Siłowej Hydro-Tor. – Zamiast łyżki na koparce montuje się specjalną prowadnicę z siłownikiem hydraulicznym, który umożliwia przesuwanie się masztu i młota hydraulicznego. Maszt pozwala na precyzyjne umieszczenie pala, który wbijany jest w grunt poprzez kolejne uderzenia młota hydraulicznego. Koparkowy osprzęt bijakowy to rozwiązanie niezwykle skuteczne, a przy tym wygodne.

Inne maszyny do palowania

Spośród innych urządzeń wykorzystywanych w procesie palowania wyróżniamy maszyny umożliwiające wykonywanie szczelin i wgłębień w podłożu, w którym mają zostać umieszczone pale. Do tego rodzaju urządzeń należą m. in. palownice do drążenia, wybieraki do wykonywania szczelin i otworów, a także głębiarki.