15 maja 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje kostki brukowej
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje kostki brukowej

Kostki brukowe mogą być wykonane z betonu lub kamienia. Posiadają różne kolory i kształty umożliwiające wybrukowanie dowolnego terenu. Ponadto różne są ich powierzchnie, co wpływa na estetykę jak i komfort użytkowania. Kostki można także podzielić ze względu na zastosowanie. W ofertach producentów znajdziemy wiele rodzajów kostek o różnych właściwościach.

Grubość kostki i jej zastosowanie

Podczas poszukiwania kostki brukowej odpowiadającej naszym wymaganiom może okazać się, że wybór jest znacznie większy niż przypuszczaliśmy. Kostki brukowe przede wszystkim dzielą się ze względu na zastosowanie, co wiąże się z poddawaniem ich różnym obciążeniom. Kostka przeznaczona do ruchu pieszego nie musi być tak wymagająca jak kostka do ruchu kołowego lekkiego czy kostka do zastosowań przemysłowych. Wybór kostki do domu powinien uwzględniać poruszanie się pojazdami i takie sytuacje jak wywóz szamba czy dostawa drewna i węgla. O przeznaczeniu zazwyczaj decyduje grubość kostki i właściwa podbudowa. Ekspert z hurtowni kostki KADO pod Szczecinem tłumaczy:

Cienkie kostki lepiej sprawdzą się w ogrodzie lub na tarasie. Podjazd wymaga większej grubości.

Od prostych do skomplikowanych kształtów

Kostki różnią się oczywiście kształtem. Kwadrat lub prostokąt są najprostszym sposobem wybrukowania dużej, regularnej powierzchni. Jeśli jednak chcemy stworzyć łuki lub okręgi dodające walorów estetycznych, niezbędne są inne kształty, np. trapezy. Ponadto na estetykę wpływa wygląd kostki brukowej. Znajdziemy produkty w jasnych i ciemnych kolorach. Niektóre produkty są jednolicie barwione, inne są zestawami różnokolorowych kostek. Są także kostki postarzane, które stylizują powierzchnię na średniowieczne uliczki. Wybierając kostki możemy połączyć ze sobą kilka rodzajów pod względem kolorów jak i kształtów w celu stworzenia oryginalnych wzorów. W ten sposób możemy otrzymać jedno, wspólne, niebanalne rozwiązanie.

Różne kolory i struktury powierzchni

Kostki różnią się także strukturą, która wpływa na wytrzymałość i parametry użytkowe. Powierzchnia płukana kostki nadaje specjalnych walorów estetycznych, a także parametrów antypoślizgowych. Powierzchnia szczotkowana to efekt melanżu kolorów. Dodatkowo jest komfortowa podczas chodzenia. Kostka o powierzchni łupanej sprawia wrażenie naturalnego kamienia łupanego. Cechują ją nierówne krawędzie i niestandardowe kształty każdej kostki. Kamień naturalny imituje także kostka o powierzchni strukturalnej. Kostki brukowe mogą być wykonane z betonu, granitu, wapienia, bazaltu, piaskowca czy sjenitu.