projekt-kuchni
4 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Projektowanie kuchni krok po kroku
5 (100%) / 1 głosów

Projektowanie kuchni krok po kroku

Dobrze zaprojektowana kuchnia zależy od dostosowania wybranej przestrzeni do wymagań użytkowników. Na funkcjonalność i wygodę wpływ mają meble, rozmieszczenie sprzętu i dopasowanie go do instalacji. Kuchnie zabudowane mogą znacznie różnić się od tych z urządzeniami wolnostojącymi. Przed realizacją projekt powinien być dobrze przemyślany i zoptymalizowany względem potrzeb.

Gdzie będzie znajdować się kuchnia?

Projektowanie kuchni przede wszystkim zależy od tego, czy dopiero budujemy dom, czy zamierzamy już wyposażać konkretne pomieszczenie. W przypadku, gdy wnętrze przeznaczone na kuchnię nie zostało jeszcze sprecyzowane, warto uwzględnić kilka czynników. Według powszechnej zasady kuchnię najlepiej umieścić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Wiąże się to ze światłem słonecznym, które może zbytnio nagrzewać pomieszczenie i dodatkowo psuć żywność. Jak tłumaczy ekspert ze studia mebli kuchennych Anex:

Wielkość powinna być uzależniona od liczby domowników i położenia jadalni. Jeśli stół do spożywania posiłków znajduje się w innym pomieszczeniu, kuchnia może być mała. W przeciwnym wypadku musi uwzględniać odpowiednio dużą przestrzeń na gotowanie i spożywanie posiłków. Pośrednim rozwiązaniem są kuchnie otwarte z wyspą kuchenną.

Projekt uzależniony jest od kilku decyzji

Każda kuchnia powinna być wyposażona w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną,  wentylację, a w niektórych przypadkach także w instalację gazową. Układ mebli kuchennych oraz zabudowa powinny być rozplanowane w taki sposób, żeby współgrały z poszczególnymi instalacjami. Wykończenie podłóg i ścian również należy zaplanować jak najwcześniej. Ściany w kuchni zazwyczaj wykończone są w dwojaki sposób ze względu na powierzchnię między kuchenką i blatem roboczym, a szafkami wiszącymi. W samym urządzaniu najważniejsza jest decyzja dotycząca ewentualnej zabudowy sprzętu. Meble ze sprzętem wolnostojącym różnią się pod wieloma względami od tych do kuchni zabudowanej.

Wybór mebli, zlewozmywaka i dodatków

Po analizie miejsca w stosunku do potrzebnych sprzętów i szafek można zastanowić się nad odpowiadającym nam designem. W prostej klasyfikacji wyróżnia się podział na style klasyczne i style nowoczesne. W zależności od upodobań wybieramy materiał, kolory szafek i rodzaj blatu. Ważne jest wyznaczenie przestrzeni roboczej między szafkami stojącymi a wiszącymi. Na etapie wyboru mebli kuchennych należy zdecydować się na sprzęt AGD odpowiadający naszym potrzebom i rozlokować przyłącza elektryczne, bowiem w końcowym etapie może stanowić to problem. Trzeba także ustalić, jakiej wielkości będzie zlewozmywak. Od zakupu danego modelu uzależniony będzie rodzaj baterii. Ostatni etap wystroju kuchni to dobranie wyposażenia i dodatków, takich jak zastawa, naczynia, zasłonki lub elementy dekoracyjne.