7 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz
5 (100%) / 2 głosów

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Projektowanie stylowych wnętrz jest jednocześnie sztuką i rzemiosłem. Aby zwieńczeniem pracy nad aranżacją danego pomieszczenia był efekt zadowalający użytkowników pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym, konieczne jest drobiazgowe przygotowanie projektu, uwzględniającego wiele złożonych czynników. O czym należy pamiętać, przygotowując nową aranżację wystroju?

Wykonując swoją pracę, architekt wnętrz musi zawsze przestrzegać kolejności, w jakiej będzie wykonywał swoje zadania. Wydaje się przecież oczywiste, że dobór elementów dekoracyjnych nie może poprzedzać rozmieszczenia w pokoju mebli. Każdy z elementów, które znajdą się w pomieszczeniu, pełni ważną rolę w kreowaniu pełnego obrazu wnętrza i wszystkie hierarchicznie uzupełniają się,  by wspólnie tworzyć harmonijną całość.

Krok pierwszy, czyli projektowanie wnętrza

Przygotowując aranżację wnętrza apartamentu czy domu należy przede wszystkim dokładnie rozrysować jego rozkład. Rysunek techniczny powinien uwzględniać wymiary i proporcje, a zatem być opracowany w przyjętej uprzednio skali. Na tak rozrysowany plan trzeba będzie nanieść wszystkie elementy architektoniczne, łącznie ze wszelkimi skosami, wnękami okiennymi, przyłączami instalacyjnymi, gniazdkami itd. – opowiada ekspert z APA SM z pracowniami w Warszawie i Poznaniu.

Dysponując tak przygotowanym projektem wnętrza, należy przyjrzeć się oświetleniu. Na tym etapie zadanie architekta będzie ustalenie, jak wiele światła dziennego dostaje się do wnętrza. Wnioski z tych rozważań będą bardzo istotne i posłużą jako jedna z wytycznych podczas projektowania rozkładu mebli.

Organizacja przestrzeni, czyli wprowadzamy do wnętrza meble

Kolejnym etapem będzie zaplanowanie rozmieszczenia wyposażenia wnętrza. Również ten element musi znaleźć odwzorowanie na projektowym rysunku. Planując ustawienie mebli, trzeba uwzględnić przewidziane ciągi komunikacyjne oraz wymagania samych sprzętów. Najpierw szukamy miejsc dla największych mebli, pamiętając o tym, by nie przesłaniały światła naturalnego i nie sprawiały trudności w użytkowaniu.

Wspomnijmy o jeszcze jednej ważnej zasadzie, której warto przestrzegać wypełniając pomieszczenie. Kwadratowych i prostokątnych mebli nie wolno stawiać w narożnikach pokoju na ukos. Taka konfiguracja sprawia, że tracimy cenny metraż, a we wnętrzu powstają tzw. martwe miejsca.

Wybieramy meble do wnętrza

Kiedy rysunek jest gotowy, czas na wybór mebli. W przypadku luksusowych aranżacji warto wziąć pod uwagę możliwość zamówienia mebli na wymiar. Takie sprzęty są zawsze wyjątkowo piękne i doskonale prezentują się zwłaszcza w klasycznych wnętrzach, a precyzyjne ręczne wykonanie zapewnia najwyższą jakość i trwałość.

Oczywiście, samodzielne przygotowanie aranżacji stylowego apartamentu nie należy do zadań łatwych. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto jest skorzystać z konsultacji z architektem.