plytki-z-trawertynu
12 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Płyty z trawertynu idealnym materiałem na wykończenie tarasu
5 (100%) / 1 głosów

Płyty z trawertynu idealnym materiałem na wykończenie tarasu

Kamienne wykończenie tarasu robi ogromne wrażenie. Jednym z materiałów wykorzystywanych do osiągnięcia takiego efektu jest trawertyn – czym on jest i dlaczego warto go położyć na naszym tarasie?

Charakterystyka trawertynu

Trawertyn to porowata skała osadowa, w której skład wchodzi głównie kalcyt oraz aragonit. Jego inne nazwy to tuf wapienny, martwica wapienna oraz źródleniec. Trawertyn zwykle występuje w kolorze białym, często w jego strukturze można dostrzec żółte bądź czerwone uwarstwienia. Był znany i używany w starożytnym Egipcie, wykorzystywało się go między innymi do wyrobu waz oraz posągów, ze względu na łatwość obróbki często stosowany był również jako podstawowy materiał budowlany w rejonach, w których występował. Obecnie stosuje się go głównie jako materiał ozdobny. Trawertyn występuje na prawie całym świecie – w Polsce jego złoża znajdują się między innymi w rejonie Krakowa, Tatr i na Podhalu.

Trawertyn – idealne rozwiązanie na taras

Jak zostało powiedziane, trawertyn obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim jako kamień dekoracyjny – coraz więcej osób decyduje się na użycie go do wykończenia podłóg tarasowych.

Takie rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością głównie ze względu na niezwykle ciekawą estetykę trawertynu – wyjaśnia specjalista z firmy Metamar, największego producenta elementów kamiennych w Turcji. – Warto zwrócić uwagę, że wygląd płyty trawertynu uzależniony jest od tego, jak kamień zostanie przycięty. Jeśli cięcie będzie prowadzone wzdłuż użylenia, na powierzchni płyty widoczne będą wielobarwne pasy, jeśli zaś w poprzek – rysunek na płycie będzie przypominał chmury. Niepowtarzalność wzoru, a także różnorodna kolorystyka trawertynu sprawia, że wykończone tym materiałem powierzchnie urzekają swoim pięknem.

Oczywiście estetyka to nie jedyna zaleta trawertynu. Po odpowiednim spreparowaniu zyskuje on wysoką odporność na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy zmienna temperatura. Nie jest co prawda tak wytrzymały jak granit, powszechnie uznawany za najbardziej wytrzymały kamień ozdobny, niemniej przy odpowiedniej pielęgnacji również trawertyn może zachować swój urok przez bardzo długie lata.

Inne zastosowanie trawertynu

Poza wykończeniami tarasów trawertyn może być wykorzystany również w wielu innych celach, np. do wykańczania elewacji, ścian wewnętrznych budynku czy do produkcji blatów kuchennych oraz łazienkowych.